Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Deprem uzmanı Ercan: Depremin enerjisi boşalmadı, yazlıklarınıza gidin

© Fotoğraf : DHAProf. Dr. Ahmet Ercan
Prof. Dr. Ahmet Ercan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki sarsıntının uyarıcı bir deprem olduğunu söyledi. Bölgede henüz boşalmamış bir enerji olduğunu ifade eden Ercan, 5.1 büyüklüğüne varan artçıların 15 gün süreceğini bildirdi.

Prof. Dr. Ercan, İzmirliler'e yazlık evlerinde kalma tavsiyesinde bulundu.

İzmir'de depremin ardından vatandaşlar sokağa çıktı - Sputnik Türkiye
Ege açıklarında 6.0 büyüklüğünde deprem

'İZMİR'DE HER 100 EVDE 70'İNDE DONATI PASLANMASI VAR'

Ercan şöyle konuştu: "İzmirlilere önerim, olanlar yazlık evlerine göçsünler. Kuşadası, Didim, Çeşme hatta Karaburun'a bile gidebilirler. Zira Karaburun'da zemin sağlam. Yazlıklar her şeyden önce daha güvenli. Bahçelerinde çadır kurup korku içinde bekleyeceklerine yazlıklara gitsinler. Evlerine güvenmeyenler sağlam evleri olan tanıdıklarına akrabalarına gidebilir. İkinci aşamada evlerine baktırsınlar. İzmir'de donatı paslanma sorunu var. Her 100 evden 70'inde donatı paslanması var. Bu, kadınlarda kemik erimesine benzer. Depremlerde bu yapılar çok güvensizdir."

'TÜM UYARILARA RAĞMEN DENİZE YAKIN YAPILAŞMA SÜRMEKTE'

Ercan, şöyle devam etti: "Ne yazık ki, yılardır bütün ısrarıma rağmen, İzmir Gediz Çatalağzı üzerinde denize yakın yerlerde yapılaşma sürmektedir. Vatandaşlar buralarda emlak alarak yenilerinin yapılmasını adeta teşvik etmektedir. İzmir'in kurtuluşu dağlardaki yerlere taşınmasıyla olur. Yamanlar dağı, Dikmen dağı, Aydın yolu etrafı en güvenli yerlerdir. Yeni yerler satın alacaklar 2007 yılından sonrası yılda yapılanları seçsinler."

'BENİM İÇİN TAM İSABET'

Prof. Dr. Ercan,depremin daha önce öngördüğü yerde meydana geldiğini vurguladı: "Bu benim için tam isabet. Daha önce İzmir depremi Karaburun, Midilli, Foça üçgeninde, Midilli körfezine yakın olacak demiştim, tam isabet oldu. Deprem beklentim büyüktü, 7'den büyük bekliyordum. İlk gözlemlere göre depremin odağı kuzey doğudan gelen Zeytinbağ kırığı ile Manisa Foça üzerinden gelen Gediz kırığının çatalında Midili depremidir. Sığ bir depremidir. Türkiye depremleri sığdır. Güzel olan şey, bizim Bornova kırığı ile İzmir kırığını harekete geçirmemiştir. Eğer harekete geçirse farklı şeyleri konuşurduk" dedi.

'SULU ZEMİN SARSINTIYI BÜYÜTTÜ'

Depremin İzmir'in bazı semtlerinde zeminin sulu ve gevşek olması nedeniyle çok daha şiddetli hissedildiğini belirten Prof.Dr. Ercan, şöyle konuştu: "Depremi İzmir'de Bornova, Mersinli, Bayraklı, Alsancak, Konak, Basmane, Alabey, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli, Menemen, Güzelbahçe, Urla ve İnciraltı gibi zemini çok gevşek ve sulu olan yerlerde hissedilmiştir. Zeminin sulu ve gevşek olması sarsıntı büyütme katsayısı 2 ile 4 olması nedeniyle çok güçlü hissedilir, etkileri de çok büyük olur.

İzmir'de hissedilen deprem vatandaşlarda paniğe neden oldu. İşyerlerini boşaltan çalışanlar yakınlarını ulaşmak için telefonlarına sarıldı. Korku yaşayan bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. - Sputnik Türkiye
Eski CHP milletvekili Melda Onur'dan dikkat çeken deprem tweeti

'İZMİR İÇİNDE DEPREMİN YIKIM GÜCÜ YAKLAŞIK 7-8 ARASIDIR'

"İzmir içinde 5.5 büyüklüğünde bir deprem olmuşçasına bir sarsıntı olmuştur. Buna karşın İzmir içinde depremin yıkım gücü yaklaşık 7-8 arasıdır. Bu depremde İzmir'de yapıların genellikle iyi olması nedeniyle kırsal kesimlerde yığma taş yapılarda yıkım yaratmış olabilir. Baca devrilmeleri, duvar yıkılmaları olabilir. Midilli ve Sakız bölgesinde etkisi daha büyük olmuştur. En az etkiyle İzmir'in kuzeyindeki yamanlar dağı ile güneydeki Dikmen dağı ve Aydın yolundaki konutlar daha az etkilenmiştir nedeni de buraları kaya üzerine oturmuştur."

'DEPREMİN ENERJİSİ BOŞALMADI'

Depremin uyarıcı olduğunu söyleyen Prof.Dr. Ercan, "Depremin enerjisinin tamamı boşalmamıştır uyarıcı depremdir. Ben öyle bakıyorum, halen boşalmamış büyük bir enerji vardır. Gelecek yıllarda 6.7. ile 6.9 depremiyle bu enerji boşalır. Ama zamanını bilemem. Yaklaşık on yıldır bu bölgede deprem olur diyordum. Depremi gerçek gücü 600 kilometre uzaklıktaki deprem veri noktalarından gelecek bilgilere göre belli olur. Yunanistan Rusya, Fransa sonuçlarına bakmamız lazım. Büyük depremler yakındaki jeofizik duraklarında sağlıklı tespit edilemez. Balıkesir, Muğla, Aydın ve Denizli'de çok güçlü hissedildi. Bu depremin bir süredir hareketli olan Manisa depremi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Hareket eden kırıklar bir birinden farklıdır. Bu depreme bir uyarıcı olarak bakıyorum. Deprem 16 saniye sürmüştür. Önümüzdeki 15 gün içinde hissedeceğimiz artçı depremleri 5.1 hissedeceğiz. Herhangi bir tsunami beklemiyorum" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала