Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Katar’ı, İran’dan uzaklaştırmak istiyorlar’

© REUTERS / Hamad I MohammedKatar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Sputnik’e konuşan uzmanlar, Katar krizinin Arap ülkelerinin Doha’yı İran’dan uzaklaştırmak istemesi nedeniyle gerçekleştiği yorumunda bulundu.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş - Sputnik Türkiye
BAE: Katar'ın Türkiye ve İran'dan yardım talep etmesi, krizde trajik bir sayfa açabilir
Sputnik Mundo, Ortadoğu uzmanları Paolo Botta ve Federico Gaon ile Katar krizini konuştu. Botta, Basra Körfezi ülkeleri ile Katar arasındaki krizle ilgili, bölgede zorla tehlikeli bir dış politikaya sürüklenmek isteyen hiçbir ülke olmadığını söyledi.

Katar krizinin başlıca nedeninin İran’la yakınlaşma olduğunu vurgulayan Botta, “Ancak Suudi Arabistan, ABD’den aldığı desteği diğer ülkelere baskı uygulamak için açık karta dönüştürdü. Katar da buna karşılık kısıtlamalar getirdi. Bunun arkasında da Arap ülkeleri arasında hidrokarbon kaynaklarına yönelik tartışma yatıyor. Katar, Rusya’dan sonra dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip ikinci ülke” ifadelerini kullandı.

‘ORTADOĞU’DA ARTIK RUSYA DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin, Katar Emiri'yle krizi görüştü
Krizin çözümü için zaman gerektiğini kaydeden Botta, “Son 25 yıldır Ortadoğu’daki yegâne dış gücün ABD olduğuna alışıldı. Şimdi Suriye, Yemen, Libya’daki rolü ve Mısır ile İran’la işbirliğiyle, Rusya’nın da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Suudi Arabistan gerçekte var olmayan bir politikayı teşvik ediyor” dedi.

‘HİÇ BU KADAR SALDIRGAN ADIMLAR ATILMAMIŞTI’

Katar’a yönelik yaptırımlar arasında, Katarlıların sınır dışı edilmesi, hava, kara ve deniz bağlantı yollarının kapatılması yer alıyor. Bu yaptırımların ciddi sonuçları olacağını belirten Federico Gaon, daha önce hiç bu kadar saldırgan adımlar atılmadığını ve Suudi Arabistan’a ithalatın yüzde 90’ının kara yolu üzerinden yapıldığını hatırlattı. Gaon, “Bu kadar saldırgan olmalarının nedeni Katar’ı dış politikasını değiştirip İran’dan uzaklaştırmaya ve Müslüman Kardeşler’e verdiği desteği kesmeye zorlamak” dedi.

‘TRUMP’IN AÇIKLAMALARIYLA İLGİLİ’

Gaon ayrıca, yaptırımların ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarıyla ilgili olduğunu belirterek, “Sunni ülkeler Katar’la hesaplaşma peşinde olması bir tesadüf değil” ifadelerini kullandı.

​Trump 6 Haziran’da Twitter üzerinden yaptığı bir değerlendirmede, “Ortadoğu’ya yaptığım ziyaretin ardından orada radikal ideolojiyi destekleyen hiçbir ülke olamayacağını söylemiştim. Liderler de Katar’ı işaret etmişti” demişti. Trump, bir başka tweet’inde ise, Suudi Arabistan ziyaretinin çok iyi geçtiğini ve bu ziyaretin terörü bitirme konusunda bir gelişmeye yol açmasını umduğunu belirtmişti.

‘KATAR, YOL AYRIMINDA’

Goan aynı anda İran, Müslüman Kardeşler, Mısır ve Suudi Arabistan’ın safında yer almanın mümkün olmaması nedeniyle, Katar’ın yol ayrımında olduğunu vurgulayarak “Ülkelerin içinde bulunduğu durum, onlar için zamanın dolduğunu gösteriyor” dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала