Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Katar gelişim sağladı, fakat yapılacak daha fazla iş var

Abone olTelegram
ABD Dışişleri Bakanlığı, terörün finansmanını engelleme noktasında Katar'ın önemli bir mesafe kat ettiğini, ancak yapılacak daha çok işin olduğunu bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, göreve getirildikten sonra ilk kez gazetecilerin karşısına çıkarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Katar krizi - Sputnik Türkiye
Foreign Policy: Katar ile ilgili durum yeni büyük bir savaşın başlangıcı olabilir
Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krize değinen Nauert, "Şüpheli para akışlarını hukuki olarak incelemek, mal varlıklarını dondurmak ve sıkı bir şekilde banka kontrol sistemi oluşturmak da dahil, Katar'ın terörün finansmanını engellemek adına bazı çok ciddi çabalar gösterdiğinin farkındayız. Gelişim sağladılar, fakat yapılacak daha fazla iş var" dedi.

'KATAR'LA GÜÇLÜ BİR İLİŞKİMİZ VAR'

Nauert, ABD ve Katar arasındaki güçlü bir ilişki olduğunu söyleyerek, "Katar'la güçlü bir ilişkimiz var. Katar'la ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte teröre karşı iş birliği içerisinde olmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis - Sputnik Türkiye
Pentagon: Katar etrafında yaşananlar, Rusya ile iletişimimizi etkilemedi
Bölgedeki bütün ülkelerin kendi sorumlulukları olduğunu belirten Sözcü Nauert, "Bütün ülkeler teröre ve aşırıcılığa olan desteğini sonlandırmalı, bu dünyanın her tarafında ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.

Nauert'in bu sözleri üzerine, "Suudi Arabistan'ın da daha fazla çaba göstermesi gerekiyor mu?" şeklinde bir soru yöneltildi.

'SUUDİLERİN NE YAPIP YAPMADIĞINI KONUŞMAYACAĞIM'

Soruya karşılık ise Nauert şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Katar krizinin arkasında oyun oynanıyor, yaptırımları kesinlikle doğru bulmuyorum
"Suudilerin ne yapıp yapmadığını konuşmayacağım. ABD genel anlamda, IŞİD'le mücadelede müttefik olduğu ülkeler başta olmak üzere, neler yapılması gerektiğini müttefikleriyle konuşmaya devam edecek. Bakan Rex Tillerson bu konu üzerine, bütün ülkelerin kendilerini geliştirecek bir alan bulabileceklerini belirtmişti."

'ABD'Yİ ÖNCEDEN BİLGİLENDİRDİLER'

Ayrıca Neuert, Katar'a karşı pozisyon alan ülkelerin ABD'yi önceden bilgilendirdiğini kaydetti.

Donald Trump Riyad ziyaret - Sputnik Türkiye
Trump: Ortadoğu ziyaretimde liderler Katar'ı işaret etmişti
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала