Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yeni Şafak yazarı Öztürk: Tehlike büyük, Erdoğan yargılanabilir

© REUTERS / Christian HartmannCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, başkanlık sisteminin yeni bir seçim anlayışı getireceğini ve bunun sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yargılanma yolunun dahi açılabileceğini öne sürdü.

'Siyasete giden yol değişti' başlıklı yazısında 2019 seçimlerine dair bir değerlendirme yazısını kaleme alan Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün meclisteki AK Parti grup toplantısında yaptığı 'metal yorgunluğu' yorumunu hatırlatarak, ciddi değişimlerin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: AK Parti devrimci bir partidir

'HER DEĞİŞİKLİK 2019 SEÇİMLERİNİ ETKİLEYECK'

Öztürk, şu değerlendirmede bulundu: "Dün katıldığı ilk grup toplantısında teşkilatlarda bir metal yorgunluğu olduğunu, illerde ciddi değişim olacağını açık açık söyledi Erdoğan. Demek ki sorunun parti merkezinde daha az, taşrada daha çok olduğunu düşünüyor. Zira partiyi yönetecek MYK'da çok ciddi bir değişim yapmadı. Referandumda il teşkilatları ve belediye başkanlarının yeterince çalışmadığı yönündeki kanaat, Ankara'da daha baskın demek ki. Şimdi önümüzdeki günlerde yapılacak il kongrelerine çevrildi gözler. Burada dikkat kesilelim. AK Parti'nin son Anayasa değişikliği ile siyasi geleceğini nasıl tehlikeye soktuğunu anlatmaya çalışayım. Zira yapılacak her değişiklik 2019 seçimlerini etkileyecek."

'İNSANLAR ERDOĞAN AŞKIYLA AK PARTİ'YE OY VERMEK ZORUNDA HİSSETMEYECEK'

Yeni sistemde artık seçmen nezdinde 'istikrar için oylar bölünmesin' ve 'koalisyon olmasın, bir partiye verelim' tezlerinin tamamen ortadan kalkacağını savunan Öztürk, Cumhurbaşkanı'nın yargılanmasına kadar 'gidebilecek bir tehlikeye' dikkat çekti.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Selvi: Erdoğan 'danışma kurulu' oluşturuyor, fakat bu 'Ak saçlılar heyeti' olmayacak
Öztürk'ün yazısındaki iilgili bölümler şöyle: "İnsanlar Erdoğan aşkı nedeniyle AK Parti'ye oy vermek zorunda da hissetmeyecek kendisini. Zira oyu ikiye ayrıldı. Birini Erdoğan'a verecek, o kesin. Diğerini ise, yani milletvekili seçen oyunu, şehrine en iyi hizmeti yapacağını düşündüğü, başka partiden de olsa kalitesine, duruşuna, özelliklerine güvendiği başka birine verecek. İşte bu nedenle siyasete giden yol tamamen değişti… Kimse millete rağmen, onun istemediği adaylarla artık sandığa gidemeyecek."

'SİYASETE GİDEN YOL DEĞİŞTİ'

"Siyasete giden yol değişti artık. Hem de çok keskin bir virajla değiştiğini bir iki seçim sonra göreceğiz hepimiz. Öyle teşkilatlardaki ekiplerin, Ankara bağlantılarının istedikleri kişilerle kimse seçmenin karşısına çıkamaz. Çıkarsa millet başkasını tercih eder, parlamentoda çoğunluğu kaybeder. Bu da hükümetin çalışmalarını bloke eder, Cumhurbaşkanı'nın yargılanma yolunu açar. Tehlike büyük yani."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала