Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Türkiye, Afganistan'daki Gülen okullarını devralacak'

Abone olTelegram
İngiliz Guardian gazetesi, Afganistan hükümetinin, ülkedeki Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı okulların kontrolünü Türkiye'ye devredeceğini yazdı. Gazeteye göre Kabil, okulların Türkiye'deki Maarif Vakfı'na devrini öngören bir anlaşma taslağı hazırladı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Guardian, ayrıca Batılı ve Afgan yetkililerin anlaşmanın, eski Afganistan Başkan Yardımcısı Raşid Dostum'la ilgili olarak yürütülen pazarlığın parçası olduğuna inandıklarını bildirdi. 

'DOSTUM'UN TÜRKİYE'YE SIĞINMASININ YOLU AÇILDI'

Raşid Dostum - Sputnik Türkiye
Afganistan'da Devlet Başkan Yardımcısı'nın konvoyuna saldırı
Gazetenin Kabil muhabiri Sune Engel Rasmussen'in imzasını taşıyan habere göre anlaşmayla, kaçırdığı siyasi bir rakibine işkence yapmakla suçlanan Dostum'un Türkiye'ye sığınmasının yolu da açılmış olacak.

Haberde, Türkiye'nin Dostum'u uzun süredir koruduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onun durumunu Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile bizzat görüştüğüne inanıldığı yazıyor.

Guardian daha önce de, tecavüzle de suçlanan Dostum'un sağlık sorunları gerekçesiyle Türkiye'ye gittiğini, hakkındaki iddiaları ise reddettiğini bildirmişti.

'AFGANİSTAN'DA 16 OKUL VAR'

Guardian'daki son haberde ise Afgan Türk Çağ Eğitim Kurumları'nın ülke çapında 16 okulu olduğu belirtiliyor. Okulların 'ülkenin en iyileri' arasında görüldüğü ve üniversite giriş sınavlarında başarı oranının yüzde 98 olduğu da ekleniyor.

Gazeteye konuşan Afgan Türk Çağ Eğitim Kurumları Başkanı Numan Erdoğan ise "Okullarımız radikalleşmeye karşı çıkıyor ve insani değerlere önem veriyor" dedi. Guardian'daki haberde, Afganistan'daki öğretmenlerin tutuklanacakları korkusuyla Türkiye'ye geri dönemedikleri ve pasaport almakta zorlandıkları da iddia ediliyor.

Gazeteye göre, Herat kentindeki bir cemaat okulunun müdür yardımcısı Fatih Karaman, Şubat ayında 6 haftalık oğlu için Türkiye Büyükelçiliği'nden pasaport talep etti. Karaman, intrakranial kanama geçiren oğlunun yurt dışında ameliyat olması gerektiğini belirtti.

'TUTUKLANMA KORKUSUYLA TÜRKİYE'YE GİDEMİYOR'

Büyükelçiliğin pasaport birimindeki bir yetkili, çocuğun hasta olduğuna inanmadığını söyledi ve tüm aile fertlerinin pasaportları getirmesi halinde, Fatih Karaman'a geçici seyahat belgeleri verebileceğini söyledi. Guardian ise bir Fransız kliniğinden alındığını yazdığı belgenin Karaman'ı doğruladığını yazdı.

Afganistan'ın başkenti Kabil - Sputnik Türkiye
Afganistan, Gülen bağlantılı okullarla ilgili harekete geçti

Gazete, Karaman'ın Türkiye'ye dönünce tutuklanacağı korkusuyla seyahat etmekten vazgeçtini, oğlunun hastalığının ise günlük K vitamini ile kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi.

AKIN: MASUMLAR ADALETTEN KORKMAZ

Yine Guardian'daki habere göre, Kabil'deki öğretmen Önder Akkuşçu'nun pasaportuna ise kızı için başvuru yaparken el kondu. Guardian'ın da gördüğü e-posta trafiğine göre Türkiye Büyükelçisi Ali Sait Akın, Akkuşçu'ya, ülkesine dönmezse vatandaşlığını kaybedebileceği uyarısı yaptı.

Büyükelçi Akın, Guardian'a yaptığı yazılı açıklamada "Vatandaşlık yükümlülükler taşır. Eğer yetkililer kanuni bir şekilde oraya gidip ifade vermemi isterlerse bunu yaparım. Her vatandaş yapmalı. Masumlar adaletten korkmaz" diyor.

'17 AİLE SIĞINMA BAŞVURUSU YAPTI'

Afganistan'da pasaportunun süresi geçen ya da pasaportlarına el konulan 17 ailenin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne sığınma başvurusu yaptıkları da belirtiliyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала