İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Mahçupyan: 2016'da en fazla kötüye giden ülkeler listesinde Türkiye uzak ara birinci sırada

© AAEtyen Mahçupyan
Etyen Mahçupyan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan sivil toplum kuruluşu Freedom House’un geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘Freedom in the World 2017’ raporunu köşesine taşıyan Karar yazarı Etyen Mahçupyan, 2016 yılında en fazla kötüye giden ülkeler listesinde Türkiye’nin uzak ara birinci sırada olduğunu söyledi.

Mahçupyan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"2016 yılında en fazla kötüye giden ülkeler listesinde Türkiye uzak ara birinci sırada. Bir yılda 15 puan kaybederek toplam puanını 38'e düşürmüş ki bu ‘1 en iyi 7 en kötü' skalasına taşındığında ‘siyasi haklar' alanında 4, ‘sivil özgürlükler' alanında ise 5'e tekabül ediyor. Kısacası mukayeseli tablolara bakıldığında, her iki kategoride de vasatın altında yer alan, medya ve internet açısından ‘özgür değil' grubuna giren, toplamda ise ‘kısmen özgür' konumunda bir ülke…"

'BU DÜŞÜŞÜN NEDENİ…'

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan - Sputnik Türkiye
Mahçupyan: Eğer tek adam rejiminde ısrar edilecekse...
"Bu düşüşün nedeni Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında alınan yığınsal tutuklama, işten çıkarma ve kurum kapatmalar… Ancak mesele sadece geçen yılla sınırlı değil. 2006-16 mukayesesi Türkiye'nin özgürlükler açısından en kötüye giden ikinci ülke olduğunu söylüyor (ilk sırada Orta Afrika Cumhuriyeti var). Toplamda 28 puan azalma olmuş. Eğer bu kaybı telafi ederek 2006 koşullarına geri dönseydik Meksika, Kolombiya ve Paraguay'ın bugünkü seviyesine varmış olacaktık.

Freedom House'un verilerinden yola çıktığınızda sanki Türkiye'nin çağlar boyu süregelen tarihsel macerasının da izdüşümlerini görüyorsunuz.

… Freedom House'un bu tür genel değerlendirmeleri isteyenlere uyarıcı bir ayna sunuyor. Bakıp bakmamak bize bağlı…"

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала