Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Güney Kore lideri Moon, ABD'nin THAAD sistemi hakkında bilgilendirilmedi'

Abone olTelegram
ABD'nin Güney Kore'ye konuşlandırdığı THAAD füze savunma sistemi hakkında kriz patlak verdi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in üst düzey danışmanı Yoon Young-chan ABD'nin ülkeye yeni konuşlandırdığı 4 THAAD hakkında Moon'un bilgilendirilmediğini duyurdu. Moon konunun soruşturulması talimatını verdi.

Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Moon Jae-in'in ABD'nin Kuzey Kore'den gelen olası bir saldırıya karşı Güney Kore'ye son olarak konuşlandırdığı 4 adet Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze savunma sistemi hakkında bigilendirilmediği açıklandı.

Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzeleri - Sputnik Türkiye
Güney Kore, THAAD sistemini ABD'ye iade edebilir
'ŞOKE EDİCİ BİR OLAY'

Ülkedeki yolsuzluk skandalı nedeniyle yapılan erken seçimle 10 Mayıs'ta göreve seçilen Moon'un üst düzey danışmanlarından Yoon Young-chan yaptığı basın toplantısında geçen perşembe düzenlenen toplantıda üst düzey Savunma Bakanlığı yetkililerinin ülkeye yeni konuşlandırılan 4 adet THAAD sistemi hakkında bilgi vermediğini söyledi

Yoon, Moon'un olayı öğrendikten sonra bunu 'şoke edici' olarak nitelediğini söyledi ve konu hakkında soruşturma talimatı verdiğini duyurdu.

ABD bundan önce 2 adet THAAD sistemini nisan ayında ülkeye konuşlandırmıştı.

Yonhap haber ajansı adı açıklanmayan bir Savunma Bakanlığı yetkilisinin yeni THAAD'lar konusunda Moon'un ulusal güvenlik direktörünün bilgilendirildiğini söylediğini ancak bu iddianın  devlet başkanlığı tarafından yalanlandığını duyurdu.

MOON GÖREVE GELMEDEN ÖNCE THAAD POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Rusya-Çin ilişkileri - Sputnik Türkiye
Rusya ve Çin hemfikir: Pyongyang'ın nükleer programı, THAAD için gerekçe olamaz
Güney Kore'nin Kuzey Kore ile diyalog yanlısı yeni lideri Moon göreve gelmeden önce ABD'nin ülkeye konuşlandırdığı ancak parasının Seul'den alınmasını istediği sistem hakkındaki mevcut politikayı gözden geçireceğini söylemişti.

Hem Kuzey Kore hem de Çin güçlü bir radar sahip olması nedeniyle sistemi bir güvenlik tehdidi olarak görüyor.

Ancak siyasi gözlemciler Kuzey Kore'nin füze denemelerinin sürmesi nedeniyle Moon'un THAAD'ların ülkeden çıkarılmasını isteyerek ABD ile ilişkileri germek istemeyebileceğini de belirtiyor.

Halihazırda ABD'nin bu ülkede 28.500 askeri bulunuyor. Bir kamyon üzerine sabitlenen 6 adet fırlatıcıdan oluşan THAAD sistemi 48 adet durdurucu füze fırlatabiliyor. THAAD'lar ayrıca ateş kontrol sistemi, iletişim aygıtları ve X bandında çalışan güçlü bir  radara sahip.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала