Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bakanlar Kurulu sonrası Kurtulmuş'tan emeklilik yaşı açıklaması

© AA / Ahmet BolatNuman Kurtulmuş
Numan Kurtulmuş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Bakanlar Kurulu sonrası kameraların karşısına geçen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kıdem tazminatı ve emeklilik yaşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, AB-Türkiye ilişkilerinde fasılların açılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. 

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Bugün Bakanlar Kurulu toplantımızda üç konu gündeme geldi. Bir tanesi kıdem tazminatıyla ilgili, bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun sunumuydu. Çok detaylı şekilde gündeme geldi. Politika hedefleri olarak işçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu olmayacak ve sürdürülebilir bir yapının ortaya konduğu rapor detaylarıyla paylaşıldı.

'KIDEM TAZMİNATI REFORMU TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNE GELECEKTİR'

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. - Sputnik Türkiye
Bakanlar Kurulu toplantısı başladı
İlgili bakan arkadaşlarımız konunun daha net bir şekilde ana çerçevesine oturtulmasını sağlayacaklar ve kıdem tazminatı reformu Türkiye'nin gündemine gelecektir. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.
 • İkinci gündeme gelen konu, deprem meselesidir. Depreme karşı alınacak tedbirler, kentsel dönüşüm alanındaki çalışmalar, bu çalışmalar yapılırken bununla ilgili yeni finansman yöntemleri üzerinde durulmuş, ayrıca ortaya çıkacak modeller üzerinde durulmuştur. Bu da bir ön bilgidir. Türkiye çok ciddi bir şekilde deprem bölgesinin üstünde oturmaktadır.
 • 'ÖTV'SİZ AKARYAKITTA MİKTAR ARTIŞI SAĞLANACAK'

  • Üçüncü bir konuysa, Maliye Bakanımız tarafından gündeme getirilen, gümrük kapılarında ÖTV'siz akaryakıt çalışmalarıyla ilgili yeni çalışmamızdır. İki alanda genişleme yapılacaktır. Mevcut gümrük kapılarına ilave olarak, yeni gümrük kapılarında da TIR'ların, mal sevkiyatında bulunan araçlarımızın ÖTV'siz akaryakıt temin etmesi sağlanacaktır. Miktarda artış sağlanacaktır.

  'EMEKLİLİK YAŞININ YUKARI ÇEKİLMESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK'

  • ('Dün Mehmet Müezzinoğlu emeklilikle ilgili de açıklamalar yaptı. Emeklilik yaşının yukarı çekilmesiyle ilgili bir çalışma var mı' sorusu üzerine) Hayır yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade, şu andaki yasal düzenleme devam edecektir. Sayın Müezzinoğlu'nun söylediği şu OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde ise 52. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hedefi 2036 yaşına gelindiğinde kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşına sağlayacak olan bir tahminde bulunup, bir planlama yapıyorlar. Mevcut yasal yapı devam edecek. Emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil.
  • Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) son dönemde yaptığı ziyaretleri gözden geçirmek Türkiye'nin ümitlerini artırıyor. Rusya, Kuveyt, Hindistan, Çin, ABD, geldikten sonra Brüksel. NATO zirvesine katılma.

  'FASILLARIN AÇILMASI TÜRKİYE İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'

  AP Türkiye raportörü Kati Piri - Sputnik Türkiye
  AP Türkiye raportörü Piri'den Erdoğan'a yanıt: Yeni fasıl açılması kesinlikle söz konusu değil
  Özellikle son zamanlarda AB ile Türkiye ilişkilerinde ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Ancak Türkiye'nin esas amacı AB tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ile ilişkileri mümkün olduğu kadar geliştirmektir. Türkiye AB ile başka konuları konuşurken ikili konular konuşulabilir. Ama esas mesele fasılların açılmasıdır. 25 Mayıs'ta NATO zirvesi dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) yaptığı ziyarette bu konu bir kez daha vurgulanmıştır.
 • Burada evet bir takvim ortaya çıkmış görünüyor. Ancak bu karşılıklı olarak bizim dışişleri ve AB bakanlığımızla çalışacak, hangi konular öncelikli olarak ele alınacak bunların bir çalışmasını Türk tarafı yapacaktır.
 • Ama dediğim gibi başka konuları gündeme alıyoruz diye, AB'nin tam üyelik perspektifinden vazgeçiyor olamayız. Ana rotayı fasılların açılması oluşturacaktır. Bu fasılların açılması Türkiye bakımından hayati önem taşıyor.
 • 'DEAŞ'A KARŞI MÜCADELEDE NETLEŞMİŞ BİR OPERASYON PLANI YOK'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  EKONOMİ
  Erdoğan'dan ABD'ye: Rakka operasyonunu YPG'yle yapacaksanız, terör örgütüyle aynı yerde durmayız, size hayırlı olsun
  ('Başbakanlık nezdinde OHAL komisyonu oluşturulmuştu. Başvuru var mı? Sayı var mı? DEAŞ ile mücadelede NATO'nun böyle bir operasyona girmesine ilişkin değerlendirme yapıldı mı? Türkiye'nin etkinliği ne şekilde olacak?'sorusu üzerine) OHAL komisyonuyla ilgili, önümüzdeki günlerden itibaren çalışmalarına başlayacak. Çalışma takvimlerini ve yer belirleyecek ve çalışmalar başlayacak. Çok sayıda başvuru olduğunu biliyoruz. Bunlar da dosya üzerinde değerlendirilerek, münferit kararlar verecek.
 • DAEŞ'e karşı mücadele anlamında tam netleşmiş bir operasyon planı olmadığını belirtmek isteriz. Ortada çok sayıda plan, detaylı şekilde konuşuluyor. Türkiye'nin öncelikleri bellidir. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle bertaraf edemezsiniz. Meşru kuvvetler vasıtasıyla sürdürülmelidir.
 • Haber akışı
  0
  Tartışmaya katılmak için
  giriş yapın ya da kayıt olun
  loader
  Sohbetler
  Заголовок открываемого материала