- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

11 yaşındayken tecavüzcüsüyle evlendirilen ABD'li kadın yıllar sonra konuştu

Abone olTelegram
ABD'li Sherry Johnson, 11 yaşında kendisine tecavüz eden kişiyle ailesi tarafından evlendirilmesinin üzerinden seneler geçtikten sonra New York Times gazetesine konuştu.

New York Times'a konuşan Johnson, kendisine tecavüz eden kişiyle evlendikten sonra okulu bıraktığını, dokuz çocuk doğurduğunu ve tüm hayatının onlara bakarak geçtiğini söyledi. 10 yaşındayken, kendisinin iki misli yaştaki bir kilise mensubu tarafından tecavüze uğrayıp evlendirilen Johnson yaşamış olduklarını 'korkunç' olarak nitelendirirken, ABD'de hala oldukça yaygın olan çocuk evliliklerinin yasaklanması yolunda çağrıda bulundu.

​KİLİSE DESTEKLİYOR

Johnson Florida'daki çocuk evliliklerinde aileler kadar kilisenin ve hukuk sisteminin de payı olduğuna dikkat çekti. Eyalet yasalarına göre failin kurbanla evlenmesi halinde tecavüz davasının düştüğünü hatırlatan Johnson, mahkemede, hakimin kendisine 'evlenmesi gerektiğini' bizzat söylediğini anlattı.

Tecavüzcüsünü kastederek "Kelepçeyi ona değil bana taktılar" diyen Johnson, bunun yanında Florida'daki muhafazakar Pentekostal Kilisesi'nin çocuk evliliklerindeki rolüne de değindi. Johnson kendisi gibi pek çok küçük kızın cinsel istismarına, kilisenin büyükleri tarafından göz yumulduğunu, bu çocukların tecavüz sonucu hamile kalmaları halinde evlendirilmelerine de yine kilise büyüklerinin aracılık ettiğini belirtti. 

ABD şiddetle kınadığı ve Dış İşleri Bakanlığı tarafından 'insan hakları ihlali' olarak tanımlamış olduğu çocuk evlilikleri henüz kendi topraklarında bitirebilmiş değil.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала