Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

TBMM’de kadın vekillere ayrı iftar davetinde CHP ile HDP ayrı düştü

© AA / Kayhan ÖzerTBMM
TBMM - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın kadın milletvekillerine vereceği iftar CHP ile HDP arasında tartışmaya yol açtı. CHP’nin eleştirdiği bu davete HDP’den ise destek geldi. Kahraman’ın ‘hanım milletvekilleri’ hitabına ise iki muhalefet partisi de itiraz etti.

TBMM - Sputnik Türkiye
TBMM'de bacak bacak üstüne atan Fransız Büyükelçi uyarıldı
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 14 Haziran Çarşamba günü mevcut milletvekillerinin yanı sıra önceki dönemlerde görev yapanların da katılacağı bir iftar yemeği verecek. Milletvekillerine gönderilen programa göre iftara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katılacak. Kahraman'ın 14 Haziran'daki iftardan bir hafta önce de 7 Haziran Çarşamba günü de kadın vekillere ayrıca bir iftar verecek.

CHP'DEN HAREMLİK SELAMLIK İFTAR TEPKİSİ

TBMM Başkanı Kahraman'ın kadın milletvekilleri için ayrı iftar vermesine CHP'den itiraz geldi. CHP'liler hem ‘haremlik selamlık iftar' olarak niteledikleri bu davete hem de TBMM Başkanı'nın davet yazısında yer alan ‘hanım milletvekilleri' ifadesine de tepki gösterdi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, "Sayın Meclis Başkanı'na ‘hanım'ın bir hitap şekli olduğunu ve kastettiği milletvekillerine kadın milletvekilleri dendiğini hatırlatmak isterim. TBMM haremlik-selamlık olan bir meclis değildir. Kadınıyla erkeğiyle cinsiyet eşitliğini sağlamaya çaba göstermesi gereken milletvekillerinden oluşan laik Türkiye Cumhuriyeti'nin Meclisidir. TBMM Başkanlığı koltuğunda oturan İsmail Kahraman'ın TBMM'yi haremlik selamlık hale getirmeye yeltenen bu davranışını kınıyorum" dedi.

CHP ELEŞTİRDİ HDP DESTEK VERDİ

İftar daveti TBMM Genel Kurulu'nda tartışma konusu oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı'nın kadınlara ayrı iftarını ‘zımnen kadın milletvekillerine bu iftarın ilkine katılmayın, size ayrı iftar vereceğiz yaklaşımı' olarak değerlendirerek şöyle konuştu:

TBMM - Sputnik Türkiye
TBMM Başkanı Kahraman, yeni meclis binası istedi
"Biz CHP olarak orada niyet okuma niyetinde değiliz ama kimse de —Sayın Meclis Başkanı kusura bakmasın- saf değil. ‘Bir iftar veriyorum, buna şunlar, bunlar gelecek, sonra hanım arkadaşlara da ayrı iftar vereceğim.' demek bu iftar yemeğinde bulunmayın demektir. Ben, Meclisin o iftar yemeğine katılması gereken, orada iftar yapabilecek tüm kadın milletvekillerini Meclis Başkanının bu tavrına direnmeye, ona karşı haddini bildirmeye davet ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar) Ramazan gibi kutsal bir ayın daha başlamadan Meclis Başkanının köhne, örümcek kafasına alet edilmiş olmasından da büyük hicap duyuyorum."

CHP'li Ömer Fethi Gürer de, "Bir de kadınların toplantısına Meclis Başkanı ne sıfatla katılıyor? Erkek değil mi ya?" diyerek partisinin Grup Başkanvekili Özer'in eleştirilerine destek verdi.

Bunun üzerine Genel Kurul oturumunu yöneten HDP'li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM Başkanlık Divanı'nda da Ramazan ayında verilecek olan davetlerin gündeme geldiğini vurgulayarak, "Meclis Başkanı iki ayrı davet veriyor, doğru. Birinci davet sadece kadın milletvekillerine, ikinci davet tüm milletvekillerine. Burada kadın-erkek ayrımı yok" dedi. AK Partili vekiller de HDP'li Pervin'e destek çıktı. AK Partili Hakan Çavuşoğlu, "Her zamanki gibi istismar var, başka bir şey yok. Boş muhalefet. İleriye götürsün Türkiye'yi, öyle muhalefet yap, ileriye götürsün. Geriye götürmek için muhalefet olmaz. Yazık!" diye konuştu.

HDP'Lİ BULDAN: BEN BUNDA BİR ART NİYET GÖREMİYORUM

CHP'li Özgür Özel de yeniden söz alarak, "Sayın Başkan, siz bir iftar yaparsanız, ‘Buna sadece kadın milletvekilleri gelir.' derseniz kadın milletvekillerine öbür iftarla ilgili bir mesaj vermiş olursunuz, biz bunun altını çizmek istiyoruz. Yoksa, bugüne kadar yapılmayan… Sonra, nerede var, dinin neresinde var sadece kadınlara iftar?" dedi. AK Partili İlyas Şeker, " Ya, sana ne? Başkanın taktiri ya, sana ne?" diye laf atarken HDP'li TBMM Başkanvekili Buldan, geçen sene de böyle bir yemek daveti olduğunu söyledi. CHP'li Özel de Buldan'a, " Kafa aynı kafa. Geçen sene de eleştirdik" diye yanıt verdi. Buldan da, " Sadece kadın milletvekillerine verilen bir iftar daveti vardı. İkinci iftar daveti de tüm milletvekillerine, kadın-erkek ayrımı yapılmadan… Yani ben bunda bir art niyet görmüyorum l. Kadınlara ayrıca pozitif bir ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum" dedi.

CHP'Lİ ÖZEL: BÖYLE DÜŞÜNÜYOR OLMANIZ İKTİDAR PARTİSİNİ DE RAHATLATIR

AK Partili Ramazan Can, CHP'l Özel'e, "Golü yedin, otur" diye seslenirken CHP'li Özel, "Sayın Başkan, siz böyle düşünebilirsiniz. Sizin böyle düşünüyor olmanız iktidar partisini de rahatlatır" dedi. HDP'li Bundan ise, "Ben onları rahatlatmak adına söylemiyorum, sadece kendi düşüncelerimi ifade ediyorum" diye konuştu. AK Parti milletvekilleri bu sözleri alkışlayınca CHP'li Özel şöyle konuştu:

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça - Sputnik Türkiye
TBMM'de Gülmen ve Özakça tartışması
"Biliyorum, biliyorum. Bu alkış da benim neyi kastettiğimi anlatır Sayın Başkan. Ben size şunu söyleyeyim: Kimsenin çocuğundan ayrı düşürmek için yapmıyorlar ama Burcu Vekilimizi hapiste tutuyorlar, çocuğundan da ayrı. O zihniyet neyi ne amaçla yapıyor, kime nasıl had bildiriyor, kime nasıl istikamet veriyor, bunu hâlâ daha anlayamadıysak ben payıma anladığımı anlıyorum, takdiri de kamuoyuna bırakıyorum."

Bunun üzerine de HDP'li Pervin Buldan, "Sayın Özel, o çok ayrı bir şey. Sayın Burcu Çelik'in cezaevinde olması elbette ki kabul edilir bir şey değil. Çocuğundan ayrı olmasını elbette ki kabul etmiyoruz. Burcu Çelik'in yeri cezaevi değil, Burcu Çelik'in yeri burasıdır, Parlamentodur; siyasi faaliyetlerini yürütmek adına buradır. Bu tartışma ayrı bir tartışmadır" dedi.

HANIM HİTABINA İTİRAZDA UZLAŞTILAR

CHP'li Özel'in, "Meclis Başkanının yapmış olduğu çağrı ve o iradenin arkasında durdunuz. Grubumuza ait kadın milletvekilleri Meclis Başkanına bugün bir cevap ve açık mektup yollamışlardı. Orada ısrarla milletvekillerine ‘hanım milletvekilleri' denilmesi ifadesi var. O konudaki tavrınız da yine Meclis Başkanının kadın milletvekillerine ‘hanım' demesi noktasıyla örtüşüyor mu? O konuda kadın milletvekillerimizin sizden bir açıklama talebi var" şeklindeki sözleri üzerine de HDP'li Buldan, "Ben kadın milletvekilleri diyorum değerli arkadaşlar. Sizin yanınızdayım yani bu konuda" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала