Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Canikli'den Gülmen ve Özakça’nın ailesine: İşe iade edilmeliler'

© AFP 2022 / Adem AltanNuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık revinde
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık revinde - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İşlerine iade edilme talebiyle başlattıkları açlık grevinin 76. gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ailesiyle görüşen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin ailelere iki eğitimcinin de işe iade edilmesi gerektiğini söylediği ileri sürüldü.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinde - Sputnik Türkiye
Gülmen ve Özakça için 20 yıl hapis talebi
Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, Canikli ile Gülmen ve Özakça'nın anneleri ve Semih Özakça'nın eşi Esra Özakça görüştü. Görüşmede Özakça'nın eşi ile annesine ne kadar ‘makul' olduklarını söyleyen Canikli, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nda iki eğitimcinin durumunun ilk görülecek dosya olması için söz verdiği öğrenildi. Canikli Esra Özakça'nın da göreve iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmenin gerçekleştiğiyse Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin ifade sorgu zaptından öğrenildi. Görüşmede Canikli'nin yanı sıra AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay da vardı.

'ÇANKAYA KÖŞKÜ'NE GİTTİK'

16 Mayıs saat 14.30'da Çankaya Köşkü'ne görüşmeye gittiklerini doğrulayan Esra Özakça, "Kendileriyle çok ılımlı bir görüşme geçirmiştik. Hayatlarının çok önemli olduğunu ve komisyonda ilk görüşülecek konulardan olduğunu söylemişlerdi " dedi.

'GÖRÜŞME OLUMLUYDU SONRA SALDIRI OLDU'

Esra Özakça, iki saati aşan görüşmeden izlenimleriniyse şöyle anlattı:

"Başka bir şeyle ilişkilendirmediğimizi sadece işimizi istediğimizi söyledik. Komisyon ile işlerine geri dönerlerse açlık grevini bırakırlar ama şimdi geri dönecekler diye açlık grevini bırakma gibi düşüncelerinin olmadıklarını ifade ettik. Bu saldırıyı yapanlar ya çözmek isteyenleri boşa düşürmeye çalışıyorlar ya da çözmek isteyenlerin gücü yetmiyor. Görüşme olumluydu sonra bir saldırı oldu ve tutuklandılar. Şimdi canlarından enişe ediyoruz."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала