Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

HDP’li Hezer ve Sarıyıldız’ın vekilliğinin düşmesi için ilk adım atıldı

© AA / Dursun AydemirAranan HDP'li vekiller Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız Brüksel'deki protesto gosterisinde görüntülendi
Aranan HDP'li vekiller Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız Brüksel'deki protesto gosterisinde görüntülendi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBMM’de HDP‘li Hezer ve Sarıyıldız’ın ‘devamsızlık’ nedeniyle milletvekilliklerinin düşürülmesi için ilk resmi adım adıldı. TBMM Başkanlık Divanı HDP’li Hezer’in dosyasını TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na, Sarıyıldız’ın dosyasının ise Genel Kurulun onayına sunulmasına karar verdi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın başkanlığında gerçekleştirilen Başkanlık Divanı toplantısında HDP'li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın 'devamsızlık sebebiyle vekilliklerinin düşürülmesine' ilişkin rapor ele alındı. Daha önce Başkanlık Divanı'nda devamsız milletvekilleriyle ilgili bir alt komisyon kurulmuş, alt komisyon iki HDP'li vekilin dosyalarının işlem yapılması için Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'na gönderilmesine yönünde tavsiye kararı almıştı.

Aranan HDP'li vekiller Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız Brüksel'deki protesto gosterisinde görüntülendi - Sputnik Türkiye
HDP'li iki milletvekili için alt komisyon kuruldu
HEZER KARMA KOMİSYONA SEVK EDİLDİ, SARIYILDIZ GENEL KURUL'DA OYLANACAK

Edinilen bilgiye göre TBMM Başkanlık Divanı toplantısında HDP'li üyelerin yanısıra CHP'li üyeler de alt komisyonun tavsiye kararına itiraz etti. Ancak HDP'li Tuğba Hezer'in devamsızlığına ilişkin ‘izin talebi' reddedilerek, milletvekilliğinin düşmesi talebiyle dosyası Karma Komisyona sevk edildi. Toplantıda devamsızlığı ile ilgili sağlık raporu gönderen HDP'li Faysal Sarıyıldız'ın dosyasının ise Genel Kurul'un oyuna sunulması yönünde karar alındı. Genel Kurul'da kabul edilmesi halinde Sarıyıldız'ın da milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin dosyası Karma Komisyona gönderilecek.

CHP: BÜTÜN VEKİLLER İÇİN UYGULAMA BİRLİĞİ İSTEDİK

TBMM Başkanlık Divanı'nın CHP'li Üyesi Emre Köprülü Sputnik'e itirazlarının gerekçesini anlattı. Köprülü, devamsızlıklarla ilgili 43 milletvekilinin çeşitli konularla ilgili izin ve mazeret talepleri olduğunu, kendilerinin ise konuya iki HDP'li milletvekili diye bakmadıklarını söyledi. Başkanlık Divanı'nda CHP olarak ilke kararı çerçevesinde tüm milletvekillerinin talepleriyle ilgili bir uygulama birliği istediklerini vurgulayan Köprülü, "Buradaki konumuz bir uygulama birliği sağlama konusu. Yoksa iki milletvekili gönderilsin gönderilmesin meselesi değil. 43 tane milletvekilinin talebi var, 43'ü noktasında da ortak bir karar oluşturulmasını isterdik" dedi.

Nursel Aydoğan - Sputnik Türkiye
HDP'li Nursel Aydoğan'ın milletvekilliği düşürüldü
KARMA KOMİSYON BAŞKANI ŞENTOP: ÇOK UZAMAZ

Devamsızlık dosyalarının görüşüleceği TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop ise TBMM Kulisinde sorular üzerine, HDP'li vekillerin dosyalarının kendilerine henüz gelmediğini ifade ederek, "Bir görelim bakalım dosyalar nasıl gelecek" dedi. Şentop, "Dosyalar Karma Komisyona geldiği zaman hemen ele alınır mı?" sorusu üzerine de ‘çok da uzamadan' konunun ele alınabileceğini kaydetti. Şentop, "Fazla uzamaz, çok uzamaz" dedi. Şentop, Karma Komisyonda HDP'li vekillerle ilgili dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesi prosedürünün uygulanacağını söyledi.

DEVAMSIZLIK DOSYALARI NASIL GÖRÜŞÜLÜYOR?

TBMM İçtüzüğüne göre, bir milletvekili meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmazsa devamsızlığı Başkanlık Divanınca tespit ediliyor ve Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderiliyor. Karma Komisyon'da ise devamsızlık nedeniyle üyeliklerinin düşmesi istenen milletvekillerinin durumunu incelemek üzere ad çekme suretiyle beş üyeli bir hazırlık komisyonu kuruluyor. Hazırlık komisyonu raporunu göreve başlamasından itibaren en geç bir ayda veriyor. Bu rapor Karma Komisyonda bir ayda sonuçlandırılıyor. Karma Komisyonun raporunu görüşen Genel Kurul devamsızlık sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi gerektiğine üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar verirse, üyeliği düşüyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала