Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Güney Kore'nin azledilen ilk seçilmiş devlet başkanı Park, 2 ay sonra hakim karşısına çıktı

© REUTERS / Kim Hong-JiEski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye
Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Güney Kore'de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin, görevden azledilmesine yol açan rüşvet ve siyasi nüfuz skandalıyla ilgili davanın ilk celsesi görüldü. Park, duruşmada hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park, Salı günü sorgulanacak
Seul Merkez Bölge Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Park'ın yanında resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olan 40 yıllık dostu Choi Soon-sil de vardı.

Mehkemeye elleri kelepçeli getirilen Park'ın cezaevi kıyafeti giymemesi, makyajsız olması ve yakasındaki rozette tutuklu numarası olan '503' yazması dikkat çekti.

Büyük şirketlerden zimmetine para geçirmek ve Choi ile iş birliği halinde rüşvet almakla suçlanan Park, ilk celsesi görülen davada, rüşvet aldığı ve hükümet sırlarını sızdırdığı suçlamalarını reddetti.

18 ayrı suçla yargılanan Park eğer rüşvet almaktan ceza alırsa, suçun en üst sınırı olan müebbet hapisle cezalandırılabilir.

'HERHANGİ BİR İŞİM YOK'

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park gözaltına alındı
Park, Yargıç Kim Se-yun'un "Mesleğiniz nedir?" sorusuna "Herhangi bir işim yok" yanıtını verdi. Yargıç Kim, Park ve Choi'nin davalarını birleştirme kararı alındığını, böylelikle anayasaya ve kanunlara göre adil bir karar verileceğini belirtti.

Kıdemli Savcı Lee Won-seok "Sanık Park Geun-hye, herhangi bir resmi görevi olmayan arkadaşı Choi Soon-sil ile anlaşarak Choi'nin devlet işlerine karışmasına izin verdi. Birlikte yetkiyi kötüye kullandılar ve şirketlere rüşvet vermeleri için baskı yaptılar, böylece kişisel çıkar elde ettiler" dedi.

Park'ın avukatı Yoo Young-ha ise müvekkilinin görevini kötüye kullanmadığını savundu. Yargıcın, avukatı gibi suçlamaları reddedip etmediğini sorması üzerine Park, "Evet, avukatımla aynı görüşteyim" cevabını verdi.

© REUTERS / Ahn Young-joonGüney Kore eski Devlet Başkanı Park Geun-hye
Güney Kore eski Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Güney Kore eski Devlet Başkanı Park Geun-hye

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Choi mahkemede,Park'ın mahkeme salonunda bulunmasına kendisinin neden olduğunu ve bu davanın, eski devlet başkanının suçlamalardan arınmasına ve hayatını ülkesine adamış bir devlet başkanı olarak hatırlanmasına olanak sağlamasını ümit ettiğini belirtti.

Bu arada mahkeme yakınında bir araya gelen yaklaşık 150 kişi, "Park masum, onu derhal serbest bırakın" yazılı dövizler ile Güney Kore bayrakları taşıdı.

Aylarca sürmesi beklenen davanın ikinci duruşmasının perşembe günü görüleceği açıklandı.

© REUTERS / Ahn Young-joonEski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Choi Soon-sil
Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Choi Soon-sil - Sputnik Türkiye
Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Choi Soon-sil

ÜLKE TARİHİNDE AZLEDİLEN DEMOKRATİK YOLLARLA SEÇİLMİŞ İLK DEVLET BAŞKANI

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Güney Koreli savcılar eski devlet başkanı Park için yakalama kararı istedi
Yaklaşık 2 aydır tutuklu olan Park, ilk kez halk karşısına çıkmış oldu.

Park ülke tarihinde azledilen demokratik yollarla seçilmiş ilk devlet başkanı. Daha önce ülkenin devlet başkanlığı yapan iki eski askeri lider görevinden azledilmişti.

Park, yakın dostu ve danışmanı aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet aldığı ve karşılığında muhataplarına menfaatler sağladığı iddiasıyla görevini kötüye kullanmakla suçlanmıştı.

Güney Kore parlamentosu aylar süren protesto gösterilerinin ardından, 9 Aralık 2016'da Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Devlet Başkanı'nın yetkileri elinden alınmıştı. Ardından Anayasa Mahkemesi, 10 Mart'ta Park'ın Devlet Başkanlığı görevinden azledilmesine oy birliğiyle karar vermişti.

Seul Merkez Bölge Mahkemesi, 30 Mart'ta rüşvet, görevi kötüye kullanma, baskı ve hükümet sırlarının sızdırılmasıyla suçlanan Park hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала