Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ekonomi Bakanlığı'ndan Irak'ın domates kısıtlamasına ilişkin açıklama

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girDomates
Domates - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ekonomi Bakanlığı, Irak'ın domates ithalatını kısıtlamasının, ülkenin kuzeyine yönelik sevkiyatları kapsamadığı ve yerel üretim mevsiminin sona ermesiyle her sene kaldırıldığına dair açıklama yaptı.

Domates - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Irak, Türkiye'den domates alımını durdurdu
Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak Merkezi Yönetimi'nin her yıl mayıs ayında domatesin mevsimsel üretiminin yeterli olması nedeniyle tüm ülkelere yönelik kısıtlama getirdiğine dikkat çekildi.

Irak'ın Türkiye'nin en önemli domates ihraç pazarlarından biri olduğu hatırlatılan açıklamada, "Irak'ın mutat uygulamasının, bu ülkeye olan domates ihracatımızı sekteye uğratması ve kısıtlaması mevzu bahis değildir. Tamamına yakını sera üretim döneminde gerçekleştirilen domates ihracatımızda, 2015 yılında 11 milyon dolar ile miktar bazında yaklaşık yüzde 6 olan Irak'ın payı, 2016 yılında gerçekleştirilen 32.4 milyon dolarlık ihracat ile yaklaşık yüzde 18'e yükselmiştir" dendi.

'DOMATES İHRACATINA KARŞILIK 365.2 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ GİRDİSİ ELDE EDİLDİ'

2016'da 12 Mayıs olarak belirlenen kısıtlamanın bu yıl 21 Mayıs'ta başlayacağı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Irak'ın kuzeyine yönelik sevkiyatların kapsam dışı olduğu söz konusu uygulama yerel üretim mevsiminin sona ermesiyle her sene kaldırılmaktadır. Ülkemizde 2015 yılında 541 bin tonluk domates ihracatına karşılık 365.2 milyon dolarlık döviz girdisi elde edilmiştir. 2016 yılında ise Rusya Federasyonu tarafından uygulanan ithalat yasağı nedeniyle domates ihracatımız miktar bazında yüzde 10 düşüşle 486 bin ton, değer bazında yüzde 35 düşüşle 239.8 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала