Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Da Vinci'nin annesinin şifresi çözüldü

© AFP 2022 / LOUISA GOULIAMAKILeonardo da Vinci
Leonardo da Vinci - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Tarihin en ünlü sanatçılarından Leonardo Da Vinci'nin, şimdiye dek hakkında çok sayıda teoriler öne sürülen annesinin hayat hikayesi, yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda gün yüzüne çıkarıldı.

Leonardo Da Vinci - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Romeo ve Juliet'in yönetmeni, Leonardo Da Vinci'nin 'torunu' çıktı
İtalyan sanatçı Leonardo Da Vinci'nin yaşamına dair aydınlatılamamış bazı detaylar, sanatçının ölümünden 500 yıldan fazla bir zaman sonra aydınlatılıyor. Sanat tarihinin en ikonik sembollerinden biri olan Mona Lisa'yı resmeden Da Vinci'nin annesi hakkında detaylı bilgilere ulaşıldı.

Da Vinci'nin annesine ilişkin, sadece adının Caterina olduğu ve 15 yaşındayken bir avukat ile ilişkisi sonucu Leonardo'yu dünyaya getirdiği biliniyordu. Ancak, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Martin Kemp'in yaptığı akademik araştırmalar, Da Vinci'nin annesinin tam isminin Caterina di Meo Lippi olduğunu ortaya çıkardı.

Prof. Kemp'in uzun yıllar yaptığı araştırmalar sonucu kaleme aldığı yeni kitabında yer alan bilgilere göre, Da Vinci'nin annesi, Floransa'da çalışan 25 yaşındaki bir avukat olan Ser Piero da Vinci'den hamile kaldı.

ANNESİ CATERİNA, BÜYÜKANNESİ TARAFINDAN YETİŞTİRİLDİ

Rönesans'tan günümüze ustaların eserler - Sputnik Türkiye
Rönesans'tan günümüze ustaların bitmemiş eserleri
Caterina'nın babasının adı Bartolomeo Lippi'ydi ve kızı henüz küçük yaştayken ortadan kayboldu. Büyükannesi tarafından yetiştirilen Caterina, 1451 yılında büyükannesi ölünce halası ve amcası ile birlikte yaşamaya başladı.

SANILDIĞININ AKSİNE DA VİNCİ, DEDESİNİN EVİNDE BÜYÜDÜ

Vergi kayıtlarında Ser Piero'nın babasının evine ilişkin verilerde, evde 'evlilikdışı bir çocuğun yaşadığı' bilgisine ulaşan Kemp'e göre, 14 Nisan 1452'de dünyaya gelen Da Vinci, babası Ser Piero'nun babasının evinde büyüdü. Şimdiye dek Vinci yakınlarındaki Casa Natale, Leonardo'nun çocukluğunun geçtiği yer olarak biliniyor ve bu sayede her yıl binlerce turisti ağırlıyordu.

DA VİNCİ, FLORANSA'YA BABASININ YANINA TAŞINDI

Mona Lisa - Sputnik Türkiye
Mona Lisa’nın altında başka bir tablo mu var?
Kemp, Ser Piero'nun Floransa'da kariyerinin peşinde olduğunu bu nedenle de yanında bir bebek taşımayı istemediğini söyleyerek, refah içerisinde yaşayan ve daha uygun koşullara sahip babasının torununu yetiştirdiğini ifade etti. Kemp, "Büyükbabasının yoğun ilgisiyle büyüyen Leonardo, Floransa'ya taşınacak yaşa geldiğinde çoktan Leonardo di Ser Piero da Vinci diye anılmaya başlamıştı" şeklinde konuştu.

ANNESİ MİLANO'DA ÖLDÜ

Annesi Caterina ise, Antonio di Piero Buti adlı yerli bir çiftçiyle evlenerek, biri erkek, 4'ü kız 5 çocuk sahibi daha oldu. Evliliğinden yaklaşık 40 yıl sonra oğlunun yanına, Milano şehrine taşınan Caterina, burada hayatını kaybetti.

Ancak Leonardo'nun annesiyle ilişkisine dair çarpıcı detaylar da mevcut. Leonardo Da Vinci'nin Milano'da 1944 yılında yazdığı günlüğünde, 'Caterina kalmaya geldi' ifadeleri yer alıyor. Öte yandan Caterina'nın cenaze masraflarının Leonardo'nun tarafından ödendiği ile ilgili notlar da mevcut.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала