Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bakanlıktan 'mega proje' açıklaması: Finansal kaynak sıkıntısı yaşanabilir

© AA / Hakan Göktepe Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılış
Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılış - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kalkınma Bakanlığı, piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle ‘mega projeler’de finansman sıkıntısıyla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılış - Sputnik Türkiye
Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Bakanlıkça hazırlanan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) raporunda, bu modelle özel sektöre yaptırılan havaalanı, şehir hastanesi, köprü ve tünel gibi mega projelere ilişkin bir dizi kritik uyarıda bulunuldu.

Dünyadaki krizin bir süre daha finans piyasalarında etkisini sürdüreceğine işaret eden Bakanlık, "Ülkemizde halihazırda uygulama sözleşmesi imzalanmış proje stoku büyüklüğü dikkate alındığında önümüzdeki yıllarda kamu-özel işbirliği projeleri için uzun vadeli fon kaynağı sıkıntısının yaşanabileceği öngörülmektedir" dedi.

'TEK ELDEN İZLENMELİ'

Osmangazi Köprüsü açılış töreni. - Sputnik Türkiye
Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinde indirim
Raporda, projelerin ileride bütçeye getireceği yüklerin iyi analiz edilmesi ve kredi geri ödemelerinde gecikme yaşanmaması için bankaların dışında farklı finansman kaynaklarının araştırılması gerektiği belirtildi: "Bütçenin olası finansal krizlere karşı dayanıklı olması için kamunun gelecek yıllarda garanti, borç üstlenimi, kira ödemesi gibi nedenlerle oluşacak birikmiş yükümlülüklerinin iyi analiz edilmesi ve KÖİ projelerinin bu doğrultuda incelenmesi gerekmektedir."

Raporda, projelerin birbirinden farklı çeşitli bakanlıklara dağıldığına da dikkat çekilerek, KÖİ projelerinin merkezi bir birim tarafından izlenmesi ve yükümlülüklerin analiz edilmesi gerektiği ifade edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала