Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Duterte: Putin'i ikna etmek istiyorum

Abone olTelegram
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya'dan Filipinler'e silah sevkiyatı için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna etmek istediğini söyledi.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri'ne mensup askerler - Sputnik Türkiye
ABD'den silah almayacağını söyleyen Duterte, yönünü Rusya'ya çevirdi
Moskova'ya yapacağı ziyaret öncesinde Rus basınına konuşan Duterte, Rusya'dan Filipinler'e silah sevkiyatının ne zaman başlayacağı sorusuna "Rusya'dan silah sevkiyatı yapılabilmesi için Devlet Başkanı Putin'i ikna etmem gerekecek. Çok fazla silah sevkiyatı söz konusu değil, özellikle yüksek hassasiyetli karada konuşlandılan füzelerin sevkiyatı gündemde" ifadelerini kullandı.

'RUSLAR SİLAH KONUSUNDA ABD'LİLERDEN DAHA İYİ'

Duterte, Rusya'yı tercih etmesindeki nedeni de şöyle açıkladı:

"Rusya'nın daha hassas sistemleri var. Bu konuda ABD'den daha iyi olduğu için Rusya'ya yönelme kararı aldım. Rusya ayrıca cömert ve yardım etmeye hazır."

'APTAL GİBİ Mİ GÖRÜNÜYORUM?'

Rodrigo Duterte ve Wladimir Putin, APEC Zirvesi'nde görüştü - Sputnik Türkiye
Putin, Rusya'nın soğuk havasından korkan Duterte'yi Kremlin'de ağırlayacak
Filipinler'in güvenliğini Washington'a bağlı bırakmak istemediğini belirten Duterte "Ülkem çökerse onu kim geri döndürecek? ABD mi? Bize silah lazım. ABD, Çin'le savaşmamızı istiyor. Neyle? Cruise füzeleriyle mi? Katliam olur. Sonra da pazarlık masasında 'ben bunu', onlar da 'bunu istiyorum' denilen bir durum olur. Aptal gibi mi görünüyorum?"

'RUSYA VE ÇİN'LE DAHA FAZLA BAĞLANTI İSTİYORUM'

Duterte, RT'ye verdiği ayrı bir demeçte de, Rusya ve Çin'le daha fazla bağlantı istediğini belirtti.

Duterte "Batılı ülkeler yalnızca laf salatasıyla ilgileniyor ve Filipinler'in çıkarlarını göz ardı ediyor" dedi.

'TRUMP, BENİM DOSTUM'

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte - Sputnik Türkiye
Duterte: Rusya'yla Çin yeni bir dünya düzeni kurarsa ilk biz katılacağız
Washington'a karşı olmadığını ancak ülkesinin dış politikasını ABD'nin çıkarlarından bağımsız hale getirmek için değişikliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Duterte "ABD'ye karşı değilim, (ABD Başkanı Donald) Trump, benim dostum. Ancak dış politikamda değişiklik oldu. Çin ve Rusya ile anlaşmak istiyorum. Zira Batı'yla olan laf salatası. Bize sanki hâlâ kolonileriymiş gibi davranıyorlar. Biz bağımsız bir ülkeyiz, ülkeme karşı saygılı olunmasını istiyorum" dedi.

Duterte'nin bugün 5 günlük bir ziyaret için Moskova'ya gelmesi bekleniyor.

Filipinler'in dış politikasını ABD'den uzaklaştırmasının beklendiği ziyaret çerçevesinde Duterte, 'en sevdiğim kahramanım' olarak nitelediği Putin'le görüşmesi bekleniyor.

Ziyaretin başlıca amaçlarından biri de ülkenin güneyindeki cihatçı militanlara karşı kullanmak için Rusya'dan hassas güdümlü füze satın alınması.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала