Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erdoğan, genel başkanlığa tek aday olduğu AK Parti kongresinde konuştu: Bu sadece hukuki bir ayrılıktı

© REUTERS / Murad SezerAK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1.370 delegenin imzasıyla AK Parti genel başkanlığa tek aday gösterilmesinin ardından kongrede konuştu. Erdoğan, "Bundan yaklaşık 3 yıl önce yine bu salonda sizlere her bitiş yeni bir başlangıçtır diyerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi" dedi.

Erdoğan, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan kongrede şunları söyledi:

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçildi
Bundan yaklaşık 3 yıl önce 27 Ağustos 2014'te yine bu salonda sizlere 'Her bitiş yeni bir başlangıçtır' diyerek, helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de hep tek yürek, tek kalp olarak yaşadık. İşte şimdi de tam 998 gün sonra yine aynı salonda, 'Evet, nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız. Cumhurbaşkanlığına aday olurken bunun bir hatime değil Fatiha olduğunu, yeni bir başlangıç olduğunu ifade etmiştik. Bugün bir kez daha besmelemizi çekiyor, Fatihamızı okuyor, daha büyük hedefler için, daha çok çalışmak üzere yeni bir başlangıç yapıyoruz.

'HANIMLARI SİYASETİN ASLİ UNSURU HALİNE GETİRMİŞ BİR PARTİNİN KURUCUSU OLARAK…'

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi - Başbakan Binali Yıldırım - Sputnik Türkiye
Yıldırım: Görevimi Sayın Erdoğan'a devretmenin gururunu yaşıyorum
Kongrenin partimiz, milletimiz, demokrasimiz için hayırlara vesili olmasını Allah'tan temenni ediyorum. 81 vilayetimizden gelenlere hoş geldiniz diyorum. Yurtdışından teşrif ederek bu mutlu günümüzü bizlerle paylaşan misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. AK Parti teşkilatında kurulduğu günden bu yana görev alanlara bakanlara, milletvekillerine, il ilçe belde başkanlarına, belediye başkanlarına burada ifade edemediğim tüm gönüldaşlarımı ayrı ayrı selamlıyorum. Türkiye'de hanımları siyasetin asli unsuru haline getirmiş bir partinin kurucusu olarak ilk günden beri siz hanım kardeşlerimle yol yürüyor olmanın memnuyitiyle her birinize şükranlarımı sunuyorum.

'GÜVENLİK KORUCULARIMIZA, ASKERLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

 • AK Parti yolu da kaderi de ülkemizle bütünleşmiş bir partidir. Türkiye'nin kalkınması için gayret eden herkese buradan teşekkür borcumuz vardır. Vatan müdafası için sınırlarımız ötesinde ve içinde görev yapan kahraman askerlerimize teşekkür ediyorum. Huzurumuz için görev yapan polislerimize teşekkür ediyorum. Terör örgütleriyle mücadelemizde katkı sağlayan güvenlik korucularımıza teşekkür ediyorum. Nerede görev yaparsa yapsın milletimizin büyümesi kalkınması gelişmesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü 80 milyonun tamamıyla milletimiz hak ediyor.
 • Kentinden köyüne ülkemizin tamamına hizmet ettik. Ayrımcılık yapmadık. Hangi il olursa olsun ulaştık. Burası bu partiye oy verdi, burası bu partiye oy verdi demedik. Bundan sonra da hizmet götürmeye devem edeceğiz. Eğer 16 yıl sonra dahi hala AK Parti nedir diye soranlar varsa AK Parti işte budur.

'BÜYÜK KONGRELERİMİZ KAPSAMLI BİR MUHASEBE YAPMANIN VESİLESİDİR'

 • Büyük kongrelerimiz kapsamlı bir muhasebe yapmanın da vesilesidir. Kuruluşumuzdan bugüne 188 ay geçti. 2001'in ağustos ayında partiyi kurarken partimizi milletimize hizmetkar olacak anlayışla dizayn ettik. AK Parti milletin partisidir.

'AK PARTİ REFORMUN ADRESİDİR'

 • Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin gündemi, öncelikleri, sıkıntıları, beklentileri değişmiştir. Değişmeyen yegane şey, tüm bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti, demokrasinin, değişimin teminatıdır. AK Parti reformun adresidir.

'ERDOĞAN'IN ÜLKE HAYRINA OLMAYAN TAVRINI DUYARSANIZ GEREĞİNİ YAPIN'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
AK Parti'de bugün ikinci 'Erdoğan dönemi' başlıyor
Şu saatten sonra da ülkem, milletim için, ümmetimiz için, insanlık için hayırlı olmayan hiçbir şeyin bizim nezdimizde yeri yoktur, olamaz. Buradan milletime sesleniyorum, eğer bu kardeşiniz Tayyip Erdoğan'ın ülkesinin ve milletinin hayrına olmayan en küçük bir tavrını, davranışını, icraatını, sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir.
 • Yarın milletimizin karşısında boynumuz bükük, mahcup durmaktansa bugün içerideki ve dışarıdaki alçakların karşısına dimdik dikilir, kaderimiz neyse ona rıza gösteririz.
 • 'NE YAPARLARSA YAPSINLAR BİZ BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ'

  • İster 3 Kasım 2002'de olduğu gibi Meclis'e sokmasınlar, ister 2008'de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister 2013'te olduğu gibi sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz'da olduğu gibi darbe yapıp canımıza kastetsinler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz.

  'İHRAÇLAR, GÖZALTILAR, TUTUKLAMALAR MECBURİYETTİR'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  POLİTİKA
  Erdoğan'dan FETÖ açıklaması: Kim ki mağduriyet edebiyatı yapıyor, ihanet içindedir
  Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Bu ülkenin hakkının yenilmesine geleceğinin tehlikeye atılmasına da asla rıza gösteremeyiz. Kimseye karşı peşin husumetimiz olmadığı gibi kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor. FETÖ'yle mücadelede bulunduğumuz sürece bir anda gelmedik. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tepesi ihanet olan bu yapının gerçek yüzünü görün orayı terk edin dedik. Bu açık ihanete rağmen özel haberleşme programlarını kullanarak bankasına para yatırarak örgütü destekleyenler için yapacak bir şeyimiz kalmadı. Örgütün mensuplarını tanıyanlar çok iyi bilir ki 15 Temmuz'a rağmen samimi bir pişmanlıkları yoktur. Kamudan yapılan ihraçlar, gözaltılar, tutuklamalar bir mecburiyettir. Türkiye'nin bu örgütün bir başka ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur.
 • Mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir. Ama bu, mazlum kılığına girmiş zalimlerin oyunlarına teslim olacağımız anlamına asla gelmiyor. Takiyeyle, yalanla, dolanla, iftirayla yıllarca milletimizin tertemiz duygularını istismar edenlerin yüzlerindeki maske düşmüştür.
 • 'HERKESİ, EN UCU YAKINLARIMIZA DOKUNSA BİLE BU MÜCADELEYE DESTEK VERMEYE DAVET EDİYORUM'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Ankara - Sputnik Türkiye
  Erdoğan'dan Kazan'da FETÖ'ye mesaj: Onlar kaçacak, biz kovalayacağız
  Türkiye'nin ve Türk milletinin, bu örgütün bir başka ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur. Eğer bu mücadele gerektiği gibi güçlü şekilde yürütülmezse ülkemiz çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır. Bunun için herkesi, ucu en yakınlarımıza dokunsa bile, bu mücadeleye destek vermeye davet ediyorum. Avukatlar aracılığıyla yürütülen kirli pazarlıklarla, göz boyamaya yönelik itirafçılık oyunlarıyla bu mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ ile mücadelenin, milletimizin fedakarlıklarına layık olacak ve maşeri vicdana halel getirmeyecek yöntemlerle sürdürülmesi şarttır.

  'NEYİNİZ EKSİK? NEDEN OHAL KALKSIN?'

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  POLİTİKA
  HRW: Erdoğan ve hükümet, OHAL’i kaldırmalı
  OHAL ne zaman kalkacak diyorlar. Fransa neredeyse 1-1.5 yıl OHAL ilan etti. Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışılıyor. Siz bize hangi yüzle OHAL'in kaldırılmasını soruyorsunuz. Durum huzura refaha kavuştuğu ana kadar OHAL kaldırılmayacak. OHAL'i ülkemizin huzuru için uzatıyoruz. Neyiniz eksik? Neden olağanüstü hal kalksın?

  'SİLAHLA ARALARINA MESAFE KOYMAYANLARI DAHA ZOR GÜNLER BEKLİYOR'

  • Son zamanlanlarda ağır darbeler alan terör örgütünü ve silahla aralarına mesafe koymayan destekçilerini her bakımdan çok daha zor günler bekliyor. Türkiye, ayağındaki bu bölücü terör prangasından kurtulma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Türkiye'de başaramadıkları ihaneti komşu ülkelerde hayata geçirmenin çabası içinde olanların heveslerini inşallah oralarda da kursaklarında bırakacağız.

  'İHANET ÇETELERİNİN HİÇBİRİYLE MESELEM ŞAHSİ DEĞİL'

  • FETÖ'den PKK'ya ve DEAŞ'a kadar terör örgütlerinin, ihanet çetelerinin hiçbiriyle meselem şahsi değildir. Buradaki mesele ülkemizin ve milletimizin istiklali, istikbali, bekası meselesidir. Ortada şahsi bir mesele olmadığı için benim kimseyi affetmem veya cezalandırmam söz konusu olamaz. Her ne yapıyorsak milletimiz, ülkemiz için yapıyoruz. Unutulmamalıdır ki Türkiye, yaşadığı tüm badirelere rağmen hukuk devleti niteliğinden taviz vermemiş, geriye adım atmamış bir ülkedir. Dolayısıyla ne kadar ihanet içinde olurlarsa olsunlar, ne kadar alçalırlarsa alçalsınlar tüm terör örgütleriyle mücadelemizi hukuk içinde yürüttük, yürütüyoruz.

  'TEŞKİLATLARIMIZDA YENİLENMEYE GİDECEĞİZ'

  • Önümüzdeki süreçte teşkilatlarımızda yenilenmeye gideceğiz. Büyük kongreyle beraber il ilçe belde teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık yol haritasını halkımızla paylaşacağız. İl ilçe belde teşkilatlarında da 18-25 yaş aralığındaki gençlerimizin yer almasını istiyorum.

  'PARTİMİZE YÜK OLAN DEĞİL, YÜKÜ OMUZLAYAN BELEDİYE BAŞKANLARIYLA YOLA DEVAM EDECEĞİZ'

  • Milletimize, partimize yük olan değil, yükü omuzlayan belediye başkanları ile yolumuza devam edeceğiz.
  • Türkiye'de herkesin, en geniş özgürlük alanı içinde hayatını sürdürmek en büyük hakkıdır.

  AB'YE: DAHA FAZLA SABRETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

  • AB'nin onurumuzu hiçe sayma noktasına gelen iki yüzlü tavrına daha fazla sabretmek zorunda değiliz. Bizim tercihimiz yolumuza her şeye rağmen AB ile devam etmektir. Son bir ayda yaptığmız seyahatler Türkiye'nin önünde çok daha büyük bir dünyanın açık olduğunu gösteriyor.

  'YÜZDE 49.5'LE İKTİDARA GELME İMKANIMIZ KALMADI, ÇITA YÜZDE 50+1'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  Erdoğan, AK Parti'ye üye oldu: Partili cumhurbaşkanlığı dönemi başladı
  AK Parti olarak artık işimiz daha zor. Daha önce olduğu gibi yüzde 49.5'le iktidara gelme imkanımız kalmadı. Artık çıta yüzde 50+1'dir. Bunun ne kadar zor olduğunu en son 16 Nisan'da gördük. 2019 seçimlerinde netice almak istiyorsak hemen kolları sıvamalı çalışmaya başlamalıyız. AK Parti'nin boşa geçirecek bir anı bile yoktur. Tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekiyor. Çok basit hataların nelere mal olabileceğini 16 Nisan'da gördük. Bu ülkede yıllarca dindarlar ötekileştirilmiştir. Kökeninden ve mezhebinden, örfünden dolayı insanlar dışlanmıştır. Cumhurun beklentileri yok sayılmıştır. AK Parti milletimiz tarafından güçlü şekilde sahiplenilmiştir. Yapacağımız iş aynı şekilde devam etmektir.

  'KALKINMA ALANINDA BÜYÜK HAMLELER YAPACAĞIZ'

  • Çalmadık kapı, sıkmadık el bırakılmamalı. Üye sayısı 10 milyonun üzerinde olan bir parti 80 milyona ulaşma konusunda sıkıntı çekemez, çekmemeli. İnsani temasın hiçbir şey yerini tutamaz. Seçimlere kadar vatandaşlarımızın tamamına ulaşma hedefini gerçekleştirmeliyiz. Cumartesi günü başlayacak olan ramazan ayını çok iyi değerlendirmeliyiz. Artık inşa ve ihya dönemindeyiz. Yeni dönemin mimarisini belirleme sorumlulu bizim üzerimizdedir. İki ayaklı bir program yürüteceğiz. Bir yandan demokratik kazanımlarımızı ileriye taşırken, kalkınma alanında daha büyük hamleler yapacağız.

  'KİMSE GELECEĞİNDEN UMUTSUZ OLMASIN'

  Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  Erdoğan'dan AK Parti'ye 3 talimat
  Hiç kimse kendini ötekileştirilmiş hissetmesin, hiç kimse özgürlük alanını tehdit altında görmesin, hiç kimse geleceğinden umutsuz olmasın. Bu ülkedeki her birey birinci sınıf vatandaştır. Biz, gerçekleştirdiğimiz her hizmeti, her yatırımı, her icraatı tüm vatandaşlarımız için yapıyoruz. Kimseden illa bizi sevmesini isteyemeyiz ama herkesten bizi dinlemesini, anlamaya çalışmasını, mümkünse katkı vermesini beklemek hakkımızdır. Çünkü biz 80 milyonun efendisi değil, 80 milyonun hizmetkarıyız.

  'DIŞ POLİTİKADA GAYRETİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK'

  • Dış politikada gayretimiz artarak devam edecek.  Daha sağlıklı bir zemine oturacağımızı düşünüyorum.
  • Bir kez daha hoş bulduk diyorum.
  Haber akışı
  0
  Tartışmaya katılmak için
  giriş yapın ya da kayıt olun
  loader
  Sohbetler
  Заголовок открываемого материала