Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Ardahan'da bulunan cesedin kime ait olduğu belli oldu' iddiası

© Fotoğraf : DHAArdahan'daki 'Rus General' tabutu
Ardahan'daki 'Rus General' tabutu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ardahan’a bir inşaatın temel kazısı sırasında 25 Nisan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin kimliğinin belli olduğu ileri sürüldü.

Habertürk'ten Ümran Avcı'nın aktardığına göre Kars Müzesi'nde mühürlenip koruma altına alınan subayın, Yarbay Karl Karloviç Rjepetskiy olduğu iddia edildi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye
Zaharova: Ardahan’daki tabutun Rus general Geyman’a ait olduğuna dair kanıt yok
Yarbay Karloviç'in, 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı'na mensup bulunduğu, ölüm tarihinin 1894, ölüm nedeninin de hastalıktan kaynaklı olduğu kaydedildi.

Türk uzmanların, cesedin üzerindeki üniformadan Rus yarbayın kimliğiyle ilgiyi bazı bilgileri elde ettikleri, Rus yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda da yüzde 99 ihtimalle kimliğinin belli olduğu söylendi.

Yarbay Karloviç'in Rus arşivlerinde mezar yerinin, Ardahan Asker Mezarlığı olarak geçtiği ifade edildi.

TARİH DERGİSİNİN HAZİRAN SAYISINDA YAZI YAYINLANACAK

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tanrıseverdi ile Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans yapan Ardahan Savcısı Emre Gezer'in, Tarih Dergisi'nin haziran sayısında, Ardahan'da bulunan mezarla ilgili bilimsel bir yazısının yayınlanacağı öğrenildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала