Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

RTÜK, İnönü'ye hakarete 'Cevap hakkı var' diyerek ceza vermedi

© AFP 2022İsmet İnönü
İsmet İnönü - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AKİT TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ isimli programın sunucusunun, Eski Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yönelik sarf ettiği hakaret içeren sözler RTÜK'ü karıştırdı. Uzman raporunda İnönü'nün cevap hakkının olduğu ve cezaya gerek görülmediği ifade edildi.

Sunucu, "Bak bu (Eski Yunanistan Başbakanı) Venizelos, tanıştırayım denize döktüğünüz, yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü. Bak görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz" sözlerini sarf etti.

Mahkeme - Sputnik Türkiye
Atatürk'e hakarete 7.5 yıla kadar hapis istemi
Bazı RTÜK üyeleri bu sözlerin hakaret içermediğini savununca, muhalif üyeler toplantıyı terk etti. Programla ilgili hazırlanan uzman raporunda, sözlerin ‘ifade özgürlüğü'ne girdiği ve hakaret olmadığı savunuldu.

1973 yılında yaşamını yitiren İsmet İnönü ile 1992 yılında yaşamını yitiren Mevhibe İnönü'nün yargı, cevap ve düzeltme haklarının bulunduğu kaydedildi. Uzman raporunda cezaya gerek görülmediği de ifade edildi.

Hürriyet'in haberine göre, sunucunun argo içeren sözleriyle ilgili AK Parti kontenjanından seçilen üyeler, yaptırıma gerek olmadığını savundu. Toplantıya 3 üye katılmadı. Yaptırım kararı alınabilmesi için en az 5 üyenin oyu gerekiyordu. Ancak yapılan oylamada, AK Parti kontenjanından seçilen 3 üye ‘yaptırım uygulanmasın' diğer 4 üye ise ‘yaptırım uygulansın' oyu verince, karar alınamadı. Karar bir sonraki toplantıya kaldı.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала