Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yılmaz: Belli ki Öcalan ile hangi düzeyde olduğunu bilmediğimiz bir temas sürdürülüyor

© AP Photo / Abdurrahman AntakyaliAbdullah Öcalan
Abdullah Öcalan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Öcalan'ın Türkiye ve Suriye değerlendirmelerine ilişkin bir köşe yazısı kaleme almıştı. Selvi'nin sözlerini köşesine taşıyan Mehmet Yılmaz, "Belli ki Öcalan ile hangi düzeyde olduğunu bilmediğimiz bir temas sürdürülüyor" dedi.

Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, Abdulkadir Selvi'nin Abdullah Öcalan aktarımlarına ilişkin "Öcalan ile kim konuşuyor?" sorusunu gündeme getirdi.

Selvi, Öcalan'ın Suriye ve Türkiye'deki süreçle ilgili değerlendirmelerine yer vermiş, sonbaharda tutuklu HDP'li vekillere ilişkin yeni bir karar verilebileceğini söylemişti.

Selvi'nin bu yazısını köşesine taşıyan Mehmet Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

ÖCALAN İLE KİM KONUŞUYOR?

"Abdulkadir Selvi, dün Hürriyet'te yayımlanan yazısında iktidarın 2019 seçimlerine giderken izleyeceği yol haritası ile ilgili "içeriden" bilgiler aktardı. Öyle görünüyor ki 2017 yılını da olağanüstü hal rejimi içinde geçireceğiz. Kalkması konusunda bir değerlendirme ancak bu sonbaharda yapılabilecekmiş çünkü.

Abdullah Öcalan - Sputnik Türkiye
Avrupa heyetinden Öcalan başvurusu
Selvi'nin yazısında şöyle bir bölüm de var, buraya aktarıyorum:

'Bölgeye ilişkin değerlendirmeleri aktarıp, Öcalan'ın referandum sonuçlarına ve Suriye'deki gelişmelere ilişkin tavrını yansıtmamak eksik olur. Öcalan, HDP'nin, hendek ve barikatlar konusundaki siyasetini yanlış buluyor. Kandil'in hendek ve barikatlar konusunda yanlış adım attığını düşünüyor ve bu durumun müsebbibi olarak onları görüyor. Ancak Suriye'deki kazanımları çok daha önemsiyor.'"

'ÖCALAN ŞU ANDA DÖRT TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ BİR HAPİSHANEDE'

"Bildiğimiz kadarıyla Abdullah Öcalan şu anda dört tarafı denizlerle çevrili bir hapishanede. Avukatları da dahil kimse ile görüşmüyor ya da görüştürülmüyor. Bu durumda hükümet, Abdullah Öcalan'ın Suriye ve PKK'nın hendek siyaseti ile ilgili görüşlerini nasıl öğrenmiş olabilir? Belli ki Öcalan ile hangi düzeyde olduğunu bilmediğimiz bir temas sürdürülüyor.

Abdullah Öcalan - Sputnik Türkiye
'Öcalan devreye girme konusunda istekli'
HDP'li seçilmiş milletvekillerini ve belediye başkanlarını hapse atıp Öcalan ile teması sürdürmek size de ilginç gelmiyor mu?"

'BAĞIMSIZ YARGI TİYATROSUNA NE GEREK VAR'

"Selvi'nin yazısında bir de şu var: Sonbahardaki tabloya göre HDP'lilerin durumu yeniden değerlendirilebilir. Gelişmelerin seyri olumlu olursa önleri açılabilir ya da tam tersi olabilir.

Gerçekten ilginç: Hapisteki HDP milletvekillerinin durumunu değerlendirmek, hükümete düşüyorsa, hapiste kalıp kalmamalarına politik gelişmelere göre karar verilecekse, bu "bağımsız yargı" tiyatrosuna ne gerek var?"

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала