- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Siyah Basquiat'ın isimsiz tablosundan müzayede rekoru

© AFP 2022Jean-Michel Basquiat
Jean-Michel Basquiat - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'li ressam Basquiat'ın bir eseri 110.5 milyon dolara alıcı bularak müzayede rekoru kırdı. Eseri geçen yıl Basquiat'ın başka bir eserine 57.3 milyon dolar ödeyen Japon iş adamı Yusaku satın aldı.

Grafiti sanatının öncüsü Jean-Michel Basquiat'ın tablosu New York'taki Sotheby's Çağdaş Sanatlar Müzayedesinde 110.5 milyon dolara alıcı buldu.

BİR SİYAH SANATÇININ ESERİNE VERİLEN EN YÜKSEK RAKAM

Bu rakam, ABD'de şimdiye kadar bir sanat eserine biçilmiş en yüksek fiyat olmasının yanı sıra dünyada siyah bir sanatçı tarafından en yüksek fiyata satılan tablo olması açısından da rekor teşkil ediyor.

Merkezinde bir kurukafa imgesi yer alan isimsiz yağlı boya tabloyu satın alan Japon iş adamı ve koleksiyoner Yusaku Maezawa, Instagram'da paylaştığı gönderisinde 'tabloya baktığında, sanata duyduğu aşkla içinin heyecan ve minnetle dolduğunu' ve herkesin bu hissi yaşayabilmesi için eseri Chiba'da kuracağı müzesinde sergileyeceğini söyledi.

 

 

Maezawa daha önce de Basquiat'ın bir diğer tablosunu 57.3 milyon dolar karşılığında satın alarak bir önceki rekorun kırılmasını sağlamıştı.

Müzayede başkanı Gregoire Billault'a göre de bu denli güncel bir ressamın eserlerine 100 milyon doların üzerinde değer biçilmesi müthiş bir başarı.

BASQUIAT KİMDİR?

Ressamlık kariyeri yalnızca 7 yıl süren Basquiat 27 yaşında aşırı dozda eroin alarak ölmüştü. New York'lu siyahi sanatçı eserlerinde ABD'li siyahilerin yaşadığı sorunları merkeze alıyordu. Sağlığında çizimlerini 50 dolar karşılığında satan bir grafiti ressamı olan Basquiat bugün Picasso ve Francis Bacon gibi büyük ressamlarla aynı kulvarda yer alıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала