İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Mahçupyan: HDP'nin ‘Evet'i MHP'den daha fazla

© AAEtyen Mahçupyan
Etyen Mahçupyan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı ve Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, anayasa değişikliği referandumunda HDP'nin ‘Evet'e katkısının MHP'den fazla olduğunu savundu.

Türkiye'de referandum - Sputnik Türkiye
Gezici: Turizm-sanayi kentlerinde 'Hayır' çıktı, Doğu ve Güneydoğu'da 'Evet' yükseldi
‘Referandumun en ironik yanı, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki Kürtlerin oyu sayesinde ‘evet' ile sonuçlanmasıydı." diye yazan Mahçupyan, "Cumhurbaşkanlığı sistemini MHP'nin on küsur puanına ve kendi yüzde ellilik oyuna dayanarak ileri süren hükümet, sonuçta hiç beklemediği bir yerden, bizzat ‘karşı kanattan' destek bulmuş oldu' ifadelerini kullandı.

HDP'nin Güneydoğu'da en yüksek oyu aldığı illerle ilgili bir hesaplama yapan Mahçupyan, şöyle bir sonuç çıkardı:

Gezici araştırma şirketinin sahibi Murat Gezici - Sputnik Türkiye
Gezici: MHP'nin yüzde 35'i 'Evet' dedi
'HER HALÜKARDA KARŞIMIZDA KRİTİK BİR SONUÇ BULUNUYOR'

‘Ele aldığımız dokuz ilde seçmen sayısı Haziran 2015 ile Nisan 2017 arasında 3 milyon 224 binden 2 milyon 773 bine düşmüş. Yani "bölge" seçmen kaybetmiş. Ama her halükarda karşımızda kritik bir sonuç bulunuyor… Haziran 2015'de 2 milyon 476 bin olan HDP oyu, referandumda ancak 1 milyon 733 bin "hayır" oyu üretmiş.'

referandumda Hayır oyu - Sputnik Türkiye
Referandum sonrası ilk anket: AK Parti'nin yüzde 10'u 'Hayır' dedi
Mahçupyan yazısının sonunda HDP seçmeninin ‘Evet'e katkısının 4 puan olduğunu ifade ederek, bunun MHP'nin katkısından fazla olduğunu ifade etti.

Mahçupyan'ın yazısının son bölümü şöyle:

‘Kayıp 743 bin, yani referandum açısından yüzde 1,5. Düşünün ki Antep, Urfa, Adıyaman gibi illerdeki azınlık HDP oylarını hesaba katmadık. Ayrıca sandığa gitmeyenler açısından büyük bir fark da gözlenmiyor. Haziran 2015'de bu dokuz ildeki katılım oranı yüzde 87,1 iken, referandumdaki rakam 80,1 ve aradaki farkın ille de HDP seçmeninden geldiğini söylemek mümkün değil. Dolayısıyla geri kalan illerle birlikte bölgedeki HDP seçmeninin "evet"e katkısının 2 puan olduğu söylenebilir.

Cemil Bayık - Sputnik Türkiye
PKK’nın şehir yapılanması: 'Hayır' kazandı
'HDP KÜRTLERİNİN “EVET” KATKISI EN AZ 4 PUAN DEMEKTİR'

Öte yandan HDP oyunun sadece yarısı bölgeden geliyor. Nitekim Haziran 2015'te söz konusu 9 ilden alınan oy yüzde 5,5 ediyor. Oysa parti o seçimde yüzde 13 almıştı. Ya Türkiye'nin geri kalanındaki HDP seçmeni de referandumda aynı davranışı sergilemişse? O zaman HDP Kürtlerinin "evet" katkısı en az 4 puan demektir. Yani muhtemelen MHP'ninkinden fazla…'

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала