Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Sarraf'ın avukatlarına Trump sorusu: Göçmenlere kısıtlama getiren kararnameyle ilginiz var mı?

© AARıza Sarraf
Rıza Sarraf - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde 4 ayrı suçtan 75 yıl hapis istemiyle yargılanan İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf'ın avukatlarına yeni sorular yöneltildi. Buna göre, "Trump'ın bazı göçmenlere kısıtlama getiren kararnamesiyle bir ilginiz var mı?" sorusu yöneltildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
Trump ve Erdoğan'ın ilk görüşmesine 'terörle mücadele' damga vurdu
Amerika'nın Sesi sitesinden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, davanın hakimi Richard Berman, Sarraf'ın avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey ile ilgili görülen çıkar çatışması duruşmalarında, sorduğu sorulara savunmadan gelen yanıtların tatmin edici olmadığını belirterek, bu soruların yazılı olarak yanıtlamasına hükmetti.

HAKİM BERMAN AVUKATLARIN ÜCRETLERİNİ KİMİN ÖDEDİĞİ SORUSUNU TEKRARLADI

Rıza Sarraf - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
CHP’den Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi hükümete Sarraf sorusu
Hakim Berman, yazılı emrinde duruşma tutanaklarını yayınlayarak Giuliani ve Mukasey'in ve bağlı oldukları hukuk kuruluşlarının ABD hükümeti ve ABD hükümetine bağlı hangi kuruluşlara ne tür hizmet verdiğini sorusunun tam cevabını almadığını belirtti.

Berman ayrıca Sarraf'ın avukatların ücretlerinin İran mı, Türkiye mi, Halkbank mı, yoksa ABD tarafından mı ödendiği sorusuna verilen cevapları eksik bulduğunu kaydetti.

Hâkim Berman, Sarraf'ın savunma avukatlarından tam cevaplarını alamadığı bu soruları yanıtlayıp açıklık kazandırılmasına hükmetti.

HAKİM BERMAN SARRAF'IN AVUKATLARININ TRUMP YÖNETİMİ İLE İLİŞKİSİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIYOR

Rıza Sarraf - Sputnik Türkiye
Sarraf davasının hakimi: İlk kez böyle bir davayla karşılaşıyorum
Berman, daha önceki sorularının dışında, Giuliani ve Mukasey'in ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerini de sordu, ABD hükümetiyle ne tür ilişkileri içerisinde olduklarının belirtilmesini istedi.

Zarrab'ın avukatlarının Başkan Trump'ın 7 ayrı Müslüman ülkeden gelen göçmenlere getirilen kısıtlamalarla ilgili yayınlanmış olduğu kararnameyle bir bağlantılarının ve bu konuyla ilgili verdikleri bir hizmetin olup olmadığını soran hakim Berman, Sarraf'ın savunma avukatlarına ABD hükümetine siber saldırılarla ilgili projeler konusunda bir hizmet verip vermediklerini de sordu.

Berman, Giuliani ve Mukasey'in daha önce mahkemeye vermiş oldukları yazılı ifadede bu konuların yer almadığını belirterek sorularının savunma tarafından derhal yanıtlanmasına hükmetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала