Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus uzman: Türkiye ve ABD arasında silah yardımı ve Gülen konusundaki ihtilaf sürecek

Abone olTelegram
ABD Başkanı Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Washington’da ilk kez bir araya gelecek. Rus uzman Yevseev'e göre Erdoğan, Trump'tan Suriyeli Kürtlere verilen desteğin kesilmesini isteyecek. Ancak Rus uzmana göre, silah yardımı ve Gülen konusunda ihtilaf devam edecek.

Rusya Toplumsal ve Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Vladimir Yevseev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da ABD Başkanı Donald Trump'la yapacağı görüşmede Suriyeli Kürtlere verilen desteğin kesilmesini isteyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan / Beyaz Saray - Sputnik Türkiye
Erdoğan ve Trump’tan ilk yüz yüze görüşme: ‘Birçok kırılmanın ilk adımı olabilir’
Sputnik'e demeç veren Yevseev, "Türk tarafının Suriye Kürtlere ABD tarafından verilen desteğin kesilmesinde ısrarcı olacak. Onlar için bu bir pazarlık unsuru. Ancak ABD'nin sahada Kürtlerden başka güveneceği kimse yok. Bu nedenle, Kürtlere silah yardımı ve Fethullah Gülen'in iadesi konusunda Ankara ve Washington arasında en azından anlaşmazlık sürecek" ifadelerini kullandı.

Rus uzman, bu sorunların çözümsüz kalacağını ve gelecekte iki ülke arasındaki ilişkilerde zorluklar yaratacağını da savundu.

Fethullah Gülen - Sputnik Türkiye
Gülen, Erdoğan’ın ABD’ye gittiği gün Washington Post’a yazdı
'ABD, İKİ SANDALYE ÜZERİNDE OTURMAYA DEVAM EDECEK'

Bu arada Yevseev'e göre, hem Kürtlere destek vermek hem de NATO'nun kilit üyelerinden Türkiye ile işbirliğini korumak ABD'yi son derece zor bir duruma itecek.

"ABD yönetimi, iki sandalye üzerinde oturmaya devam edecek. ABD, Suriye'de kontrolü altında tuttuğu ve bir anlamda işgal ettiği tampon bölgenin genişlemesini engelliyor. Ancak Washington, ne Türkiye'ye ne de Kürtlere güvenebilir" diye devam eden Yevseev, bu ikiliğin şu sonuçlara yol açacağını öngörüyor:

'ABD, RUSYA'NIN YARDIMINA İHTİYAÇ DUYACAK'

"İlk olarak, Suriyeli Kürtler ve Türkiye yanlısı güçler, IŞİD'le mücadele etmek yerine, tampon bölgede kontrolü ele geçirmek için birbirleriyle çatışacak. İkincisi ise, ABD kırılgan bir pozisyonda kalacak ve özellikle de Rakka'nın özgürleştirilmesinde Rusya'nın desteğine ihtiyaç duyacak."

YPG'nin 'anti terör birimi' YAT - Sputnik Türkiye
ABD'nin YPG'ye hangi silahları vereceği belli oldu
'SİLAH YARDIMI SAHADA KÖKLÜ DEĞİŞİM GETİRMEYECEK'

Öte yandan Yevseev, ABD'nin Suriyeli Kürtlere yapacağı silah yardımının sahada köklü değişimlere yol açmayacağı görüşünde.

Yevseev, bu görüşünü şöyle açıkladı: "Söz konusu yardım, Rakka'nın kuşatılmasına katkı sunabilir ancak Rakka'nın özgürleştirilmesini sağlayamaz. Zira bunun için tanklara ihtiyaç var ve Kürtlere bu tür askeri imkanlar verilmiyor. Türkiye, Kürtlere saldırırsa, Kürt güçler ABD'den hava savunma sistemi talep eder, ancak ABD bunu veremez. Burada bir ikilem doğuyor: bir yandan NATO üyesi Türkiye, diğer yanda ABD'nin güvendiği Kürtler."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала