Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Mahçupyan: Eğer tek adam rejiminde ısrar edilecekse...

© AA / Ferhat Jahan PanahTürkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan
Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Türkiye'de bir normalleşme olmayacağını belirtirken, "Olağanüstü dönemden geçme gerekçesi ile olağandışı bir yönetim mantığına saplanıp kalınabilir. ‘Reisçilerin’ ise özellikle böyle bir dönemin gelmesini zorlamaları şaşırtıcı olmaz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Mahçupyan: 'Kader' Erdoğan'ı bir çaresizlik siyasetine doğru götürüyor
'Normalleşme olacak mı?' başlıklı bir yazı kaleme alan Mahçupyan, "Muhalefetin nasıl davranacağından daha önemlisi bizzat (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın normalleşmeyi isteyip istemediğidir. Normalleşme bir açık toplum yaratır ve açık toplumlar da demokratik mekanizmalar talep eder. Dolayısıyla soru, bütün yetkiyi eline almış olan Erdoğan'ın demokratik mekanizmaları işletmeye ne denli hazır olduğudur. Açık toplumlarda tek adam yönetiminin zorlanması verimsizlik, yozlaşma ve kaos getirir. Bu nedenle eğer tek adam rejiminde ısrar edilecekse, bunun anlamı açık toplumdan uzak durulacağıdır. Öyle bir durumda da gidişat normalleşme yönünde olmayacak demektir" dedi.

"Olağanüstü hal sadece idari tedbir olmaktan çıkarak önümüzdeki süreçte bir ‘olağan duruma' dönüşebilir" diyen Mahçupyan, "Olağanüstü dönemden geçme gerekçesi ile olağandışı bir yönetim mantığına saplanıp kalınabilir. ‘Reisçilerin' ise özellikle böyle bir dönemin gelmesini zorlamaları şaşırtıcı olmaz. Ama sonuçta Türkiye kaybeder. Tabii AK Parti de… Bu açıdan bakıldığında bu yıl alacağı doğrultu Erdoğan'ın en önemli siyasi tercihi olacak" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала