Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu: İşgal ettiği adaları Çipras'a soramıyor, fırça yiyeceksen neden gidiyorsun?

© DHAKemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
‘Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait bazı adaların Yunanistan tarafından işgal edildiği’ iddialarını dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “(Yunanistan Başbakanı) Çipras’a gidiyor soramıyor. Fırça yiyeceksen neden gidiyorsun oraya? Ezikler çünkü, hatalarını biliyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Yunan jetleri Türk hava sahasını ihlal etti - Sputnik Türkiye
Yunan basını: Türkiye, Yunan hava sahasını 141 kez ihlal etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuşak ve Yol Zirvesi için gittiği Çin’de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la gerçekleştirdiği görüşme vardı.

Erdoğan’a tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “İlk kez Türkiye toprak kaybına uğradı. Çipras’a gidiyor soramıyor. Fırça yiyeceksen neden gidiyorsun oraya. Sen önce adaları kurtar. Ezikler çünkü, hatalarını biliyorlar” dedi.

Erdoğan, 13 Mayıs’ta Çipras’la görüşmüş, Yunanistan tarafından iade edilmeyen 8 askerin, Ankara ile Atina arasında bir sorun teşkil ettiğini söylemişti. İki lider arasındaki görüşmede Ege adalarına ilişkin bir konunun açıldığına dair bilgi gelmemişti.

‘KENDİ TOPRAĞINDAN KAÇAN HÜKÜMETE NE DENİR?’

Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Süleyman Şah Türbesi’nin  bulunduğu toprak bizim toprak. Biz toprağımızdan kaçtık. Kendi toprağından kaçan hükümete ne denir?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan diğer bölümlerse şöyle:

  • Biz geçmişte bugünün tarihine imza atmış kadınları ve erkekleri hep saygıyla andık. Onların kimlikleri, yaşam tarzları farklı olabilir ama onları doğuran annelere de hep birlikte saygı duymak zorundayız. Onları saygı ve sevgi ile, rahmetle anıyorum. Anneler acıya mahkum edilmemeli. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz.
  • 10 Cumhuriyet çalışanı tam 198 gündür tutuklular. FETÖ terör örgütünü savunmaktan ötürü. Oysa bunların bütün hayatı FETÖ ile mücadeleyle geçti.
Cumhuriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
Gazeteci Oğuz Güven tutuklandı
Cumhuriyet gazetesi internet sitesi sorumlusu (Oğuz Güven) bir tweet atıyor, yanlış diye değiştiriyor sen misin onu atan alınıyor ardından tutuklama. İnsanda biraz vicdan olur ya, ne biçim hakimsiniz siz, ne biçim savcısınız siz. Böyle bir rezalet olabilir mi? Oğuz Güven hapishaneye gülerek gitti. Türkiye Cumhuriyeti’ni yarı açık cezaevine çevirdiler. Bunun hesabını birlikte soracağız. Birlikte mücadele edeceğiz.

‘BURADAN İKİ KARDEŞİME DE İSTİRHAM EDİYORUM, AÇLIK GREVİNDEN VAZGEÇİN’

Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Demirtaş'tan Gülmen ve Özakça'ya destek mesajı
İki genç eğitimci açlık grevi yapıyorlar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça. Ne günahı var bunların. Tek arzusu var, ‘Okuduk’ diyorlar. ‘Öğretmen olduk, KHK ile işimize son veriyorlar’ diyorlar. ‘Çalıştırmayacaksanız o zaman bırakın ölelim’ diyorlar. Sayın Binali Yıldırım, genç iki kişinin ölümüne izin vermeyiniz. Aileleri kabul edin. Anadolulu aileler bunlar, ne günahı var bunların. Buradan iki kardeşime de istirham ediyorum, açlık grevinden vazgeçin.

‘BEN HER YERDE VE HER ZAMAN BİLEREK KONUŞUYORUM’

  • 15 Temmuz’u fırsat bilip karşı darbe yaptılar, kontrollü darbe yaptılar. Milyonları perişan ettiler. Ben her yerde ve her zaman bilerek konuşuyorum. Bu insanlık dramları boşuna yaratılmıyor. Darbe yapmaya kalktılar, karşı darbe yaptık sözü bana ait değil, o kişiye, o zata ait. Neden darbenin asıl faillerinin ortaya çıkmasına izin vermiyorlar. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Sandığa gidip ‘Evet’ oyu kullanan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum; vebale ortak olanlar bugün derin bir pişmanlık içinde.

‘DARBE GİRİŞİMİNİ FIRSAT BİLİP KENDİ DİKTA ANLAYIŞINIZI KABUL ETTİRMEYE Mİ ÇALIŞIYORSUNUZ?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. - Sputnik Türkiye
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı: 8. kez kaybetti, siyasetin ahlakıdır
Freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor Türkiye. Ne olacağı belli değil. Herkeste derin bir kaygı ve endişe var. Çöken bir devlet yapısı ile karşı karşıyayız. 15 yıldır memleketi yönetiyorlar, 15 yıldır koalisyon yok. Nasıl oldu da Türkiye’yi bu hale getirdiniz, darbe girişimini fırsat bilip kendi dikta anlayışınızı bu millete zorla kabul ettirmeye mi çalışıyorsunuz? Buna izin vermeyeceğiz. Bütün dünya bize düşman. Düne kadar herkesle ilişkimiz iyiydi. Ne oldu? Suriye’de batağa saplandık, 50 sefer uyardık, ‘yapmayın arkadaşlar’ dedik. ‘Suriye’ye ders vereceğiz’ diye yola çıkanlar Batı’nın güçlü devletlerinden ders almaya başladılar.
  • (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’le (ABD Başkanı Donald) Trump arasında gidip geliniyor. Birisi bana nasıl gaz verir diye bir oraya bir oraya gidiyor. Dönemin başbakanları, cumhurbaşkanları da onurlu görev yapmışlardır. Amerika’da neler yaptığınız bilmiyoruz, gelecek. Eleştiri yapmak istemiyorum bu aşamada ama eğer orada farklı bir tablo ile Türkiye’ye gelirse herhalde bizim de söyleyeceklerimiz vardır. İçeride aslan kesilip dışarıda kedi rolüne bürününce dış politikayı yapamazsınız. Gazetelere zorla haber yaptırıyorlar, ‘ekonomi çok iyi’ diye.

‘SUDAN’DA 99 YILLIĞINA ARAZİ KİRALADILAR’

  • Sanki Türkiye’de toprak yok, yer yok, çiftçi yok. Herkes çalışıyor kimsenin zamanı yok bunlar Sudan’da 99 yıllığına arazi kiraladılar. 780 bin dönüm arazi kiraları Türkiye. Orada pamuk, kanola ve yağlı tohumlar üretecekler. Sanki Türkiye’de çiftçi yok. Bizim vatandaşımız da oy veriyor. Oy verirsen bir dahaki sefere açlıktan nefesin kokacak ben biliyorum. Sen de bunu gör.

‘ADAM YERİNE KOYMAYACAĞIZ’

  • Toplumu kutuplaştıranlar yükseliyor. Kavgadan gerilimden uzak durmamız lazım. Medeni olmak hepimizin ortak amacı, ama bırakmıyorlar. ‘Hakeret edeceğiz bize cevap verin’ vermeyeceğiz. Adam yerine de koymayacağız. Hukukun üstünlüğü değil, egemenlerin üstün olduğu bir hukuk anlayışı ile karşı karşıyayız.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала