İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

İzvestiya: Türk domatesi Rusya'ya dönecek

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girDomates
Domates - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İzvestiya gazetesi, Rusya'da tarım yetkilileri ve üreticilerin, Türkiye'ye uygulanan domates yasağının nasıl kaldırılabileceğini tartışmaya başladığını yazdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Kommersant: Putin, Rus domates üreticilerine ihanet etmedi
İzvestiya'nın haberine göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç'in talimatı üzerine Tarım Bakan Yardımcısı Elena Astrahantseva, önceki gün tarım yetkilileri ve yerli domates üreticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Türkiye'den alınan domatese yönelik yaptırımın Rus üreticilere zarar vermeyecek biçimde nasıl kaldırılabileceği tartışıldı.

Söz konusu toplantıda yer alan isimlerden biri olan Rusya Ulusal Meyve ve Sebze Birliği Başkanı Sergey Korolev'in anlattığına göre, domates yasağının kısmen kaldırılması planlanıyor. Plana göre, Türkiye'ye yönelik yaptırım, Rusya'da hasat zamanı olan haziran-ekim ayları arasında kaldırılabilir.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci - Sputnik Türkiye
Zeybekci: Rusya ile domates hariç tüm engeller kaldırıldı
Türkiye'de üretilen domateslere uygulanan yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Mayıs'ta Soçi'de gerçekleştirdiği görüşmenin gündem maddelerinden biriydi.

Putin, görüşme sonrası, Rus üreticilerin zarar etmemesi için domates yasağının devam edeceğini söylemişti.

Rusya'da, 2010-2015 yıllarında, tüketilen domatesin neredeyse yüzde 65'i Türkiye'den ithal ediliyordu. Türk F16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi ardından, Rusya, domates de dahil olmak üzere bir dizi ürünün Türkiye'den alımını durdurmuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала