Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Almanya'nın en büyük eyaletindeki seçimlerde kazanan, Merkel'in partisi oldu

Abone olTelegram
Almanya'nın en büyük eyaleti olan 18 milyon nüfuslu Kuzey Ren Vestfalya'daki seçimde kazanan, Başbakan Angela Merkel ve partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) oldu. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise küçük bir farkla ikinci sırada yer aldı. Kuzey Ren Vestfalya'daki seçimlerde çıkan oy oranları, doğrudan genel seçimleri de etkilemesiyle biliniyor.

Kuzey Ren Vestfalya eyalet seçimleri - Sputnik Türkiye
Almanya’da genel seçim provası
Kuzey Ren Vestfalya parlamento seçimlerine ilişkin elde edilen ilk sonuçlara göre Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) seçimi kazandı. Kamu televizyon kanalları ARD ve ZDF, Hristiyan Demokrat Birlik'in oyların yüzde 34.3'ünü alarak seçimlerden birinci parti olarak çıktığını duyurdu. CDU'nun liste başı adayı, parti Genel Başkan Yardımcısı Armin Laschet'ti.

HANNELORE KRAFT İSTİFA ETTİ

Angela Merkel - Sputnik Türkiye
Merkel, Türkiye eleştirilerine yanıt verdi: Özgürüm
Deutsche Welle'nin haberine göre eyalette Yeşiller partisi ile koalisyonda bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise 8.5 puan oy kaybederek, ilk sonuçlara göre yüzde 30.6 ile ikinci sırada yer aldı. 2012 yılında yapılan seçimlerde SPD'nin oy oranı yüzde 39.1'di. SPD'nin liste başı adayı Hannelore Kraft, 2010'dan beri Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Başbakanı olarak görev yapıyordu. Sosyal Demokratların uğradığı oy kaybının sorumluluğunu üstlenen Kraft, partisinin genel başkan yardımcılığından ve eyalet teşkilat başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

AFD İLK KEZ MECLİSE GİRDİ

Almanya'da Türk bayraklı protesto - Sputnik Türkiye
Almanlar Türklere çifte vatandaşlığın iptalini istiyor
Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki seçimlerde üçüncü sırada, oyların yüzde 12'sini alan Hür Demokrat Parti (FDP) yer aldı. Liberallerin liste başı adayı FDP Genel Başkanı Christian Lindner'di. FDP bu sonuçla, eyalette son 50 yılın en yüksek oy oranını elde etmiş oldu. Lindner, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'in Alman milli marşını maçlar söylememesini eleştirerek milli marşı söylemesi gerektiğini açıklamıştı. Sağ popülist parti Almanya için Alternatif (AfD) ise ilk kez eyalet parlamentosuna girmeyi başardı. AfD'nin oy oranı ilk sonuçlara göre yüzde 7.5 oldu. AfD böylelikle Almanya'daki 16 eyalet parlamentosundan 13'ünde temsil ediliyor olacak.

Sosyal Demokratlar ile koalisyonda bulunan Yeşiller partisi de 5 puandan fazla oy kaybederek, oyların yüzde 6'sını aldı.

Sol Parti de yüzde 5 barajını kılpayı aşarak parlamentoya girmeyi başardı. Sol Parti'nin oy oranı yüzde 5 oldu.

KATILIM ORANI ARTTI

Katılım oranının yüzde 65.5'e ulaştığı Kuzey-Ren Vestfalya'daki seçimlerde bu yıl sandığa gidenlerin oranı geçen yıla göre yüzde 6 daha fazla oldu. 

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre SPD'den iki, CDU'dan bir olmak üzere toplam beş Türkiye kökenli siyasetçi 181 sandalyeli eyalet meclisine girmeyi başardı.

FEDERAL SEÇİMLER AÇISINDAN ETKİSİ

Alman askerler - Sputnik Türkiye
Alman ordusunda 'aşırı sağ' incelemesi
Kuzey Ren-Vestfalya'daki seçimler, eylül ayında yapılacak Federal Meclis seçimleri açısından bir barometre niteliği taşıyor. Zira Almanya'daki seçmenlerin yaklaşık beşte biri Kuzey Ren-Vestfalya'da yaşıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Sosyal Demokratların kalesi sayılıyordu. 2005-2010 arasındaki dönem haricinde, eyalette yaklaşık 50 yıl boyunca iktidar Sosyal Demokratlar'da oldu. Bu nedenle, eylül ayında yapılacak federal meclis seçimleri öncesinde Sosyal Demokratların eyalette oy kaybetmesi, partinin başbakan adayı Martin Schulz açısından büyük bir yenilgi olarak nitelendiriliyor. Daha önce Saar ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde yapılan parlamento seçimlerinde de SPD oy kaybına uğramıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала