Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Sırbistan, Türk Akımı projesine alınır mı?

Abone olTelegram
Sırbistan Enerji Bakanı Aleksandar Antic, halihazırda Türk Akımı projesinin sadece Rusya ve Türkiye arasında doğal gaz boru hattı yapımını kapsadığını ama ülkesinin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bu projeye katılabileceğini söyledi.

Doğalgaz boru hattı - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
'Türk Akımı, Rusya'nın Avrupa'ya gaz sevkiyatında riskleri azaltacak'
Antic, "Sırbistan'ın şu anda bir tek gaz kaynağı var, o da Macaristan üzerinden geçiyor. Kaynakları çeşitlendirmeye ihtiyacımız var" diye açıkladı.

'TAP'IN KAPASİTESİ BUNA YETERLİ DEĞİL'

Antic'in açıklamasını değerlendiren Balkan Magazin dergisinin genel yayın müdürü ve enerji uzmanı Jelica Putnikovic, Sputnik'e açıklamasında, Türk Akımı'nda Avrupalı tüketicilere yönelik 2. hattın yapımıyla ilgili anlaşmaya varıldığını hatırlatarak, "Ama henüz bu gazın Avrupa'ya nasıl ulaştırılacağı açık değil, çünkü şu anda Türk-Yunan sınırından Avrupa'ya giden tek bir boru hattı bile yok. TAP'ın (Trans Adriatik Boruhattı) kapasitesi ise buna yeterli değil" dedi.

'SIRBİSTAN'IN ŞANSI KÜÇÜK'

Türk Akımı Projesi sergisi 23. Dünya Enerji Kongresi'nde - Sputnik Türkiye
Türk Akımı'nda inşaat başladı
Türk Akımı'nın gelişimi planlarında Sırbistan'ın adının geçmediğine işaret eden Putnikovic, bu konuyla ilgili şu yorumda bulundu:

"Bu yüzden Sırbistan'ın bu sistemde kendine yer bulma şansı oldukça küçük. Ayrıca Makedonya'daki oldukça istikrarsız siyasi durum da göz önünde bulundurulmalı. Türk-Yunan sınırından herhangi boru hattını inşa etmeyi kabul edecek yatırımcı da yok."

Ukrayna transitinin yerini almak için yapılan Kuzey Akım-2'nin de Sırbistan için pek umut verici olmadığını belirten Sırp gazeteci, Kuzey Akım-2'de oluşabilecek gaz fazlalığının Sırbistan'a pahalıya mal olacağını kaydederek şunu söyledi:

"Eğer doğrudan Rusya'yla başka bir seçenek üzerinde anlaşırsak tüm Avrupa üzerinden geçen transit için para ödemek zorunda kalacağız. Sırbistan, Gazprom'la bir uzlaşmanın aranmasında ısrar etmeli. Elbette belki Avrupa'da, Balkanlar üzerinden doğal gaz boru hattı yapımına yatırım yapmayı kabul edecek yatırımcı aramak lazım. Ama yatırımcılar bulunmazsa boru hattının Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan değil topraklarımızdan geçmesinde ısrar etmek gerekir."

Romanya'nın da boru hattının topraklarından geçmesine büyük ilgi duydukları yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Putnikovic, "Sırbistan, komşuların gönderdiği bu tür sinyallere zamanında tepki vermek zorunda" diye kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала