Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Nuriye Gülmen'in kardeşi de açlık grevine başladı

© AFP 2022 / MOHD RASFANNuriye Gülmen ve Semih Özakça
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Açlık grevinin 66'ncı gününü geride bırakan Nuriye Gülmen'in kardeşi Beyza Gülmen de Eskişehir de ablasına destek amacıyla açlık grevine başladı.

Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Demirtaş'tan Gülmen ve Özakça'ya destek mesajı
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın 66. günü bulan açlık grevine bir destek de Gülmen'in kardeşi Beyza Gülmen'den geldi. Eskişehir'in Adalar bölgesinde bir araya gelen bir grup, Gülmen ve Özakça için destek açıklaması yaptı.

Cumhuriyet'in aktardığına göre destek açıklamasında konuşan Beyza Gülmen, "Emeğimiz ve ekmeğimiz kutsaldır, elimizden alınmasını kabul etmiyoruz ve bedeli ne olursa olsun asla kabullenmeyeceğiz. Açlıkla terbiye olmayacağız, adaletsizliğe alışmayacağız" dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça - Sputnik Türkiye
Gülmen ve Özakça'ya destek için açlık grevine başlayan CHP'li vekiller: Ölüm sınırına geldiler
24 saatlik açlık grevine başlayacağını belirten Gülmen, "AKP, insanların en temel haklarından olan cenaze hakkını bile tanımıyor. Dersim'de 70 yaşındaki Kemal Gün oğlunun cenaze hakkı için 78 gündür açlık grevinde. Onun da talebi çok sade ve net: 'Evladımın cenazesini istiyorum.' Biz de bu direnişi sahiplenenler olarak 24 saatlik destek açlık grevine girdiğimizi buradan tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Tüm halkımızı açlık grevi direnişçilerini desteklemeye, sesimize ses olmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. Beyza Gülmen ile birlikte toplam 10 kişi daha destek açlık grevine başlamış oldu.

ATAOL BEHRAMOĞLU'NDAN DA DESTEK

Öte yandan, şair ve yazar Ataol Behramoğlu, 66 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir günlük açlık grevi yaptı. Bugün Malatya Kitap Fuarı'nda okurlarının kitaplarını imzalayan Behramoğlu'nun fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Nuriye Gülmen, "Bu ülkenin onurlu aydınları var. Elbet Kazanacağız! Ataol Behramoğlu'na sevgi ve selamlarımızla" ifadelerini kullandı. Behramoğlu, "Benim gerçekleştirdiğim 1 günlük açlık grevi bir çağrıyla oldu. Bütün Türkiye'de Ankara'daki arkadaşlarımızın ölümüne direnişini desteklemek amacıyladır. Okyanusta bir damladır yaptığımız. Sembolik de olsa onların direnişinde yanlarında olmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала