Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kara Havacılık Komutanlığı FETÖ iddianamesinden: Erdoğan'ı rehin alamazsanız ülkeyi yerle bir edin

Abone olTelegram
FETÖ'nün, Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesi tamamlanınca, 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rehin alınmasına ilişkin planların detayları ortaya çıktı. İddianameye göre, toplantılarında 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rehin alınması, eğer alınamıyorsa Hava Kuvvetlerinin ülkeyi yerle bir etmesi' planlandı.

Mahkeme - tutuklama - Sputnik Türkiye
Kara Kuvvetleri iddianamesi hazırlandı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kara Havacılık Komutanlığındaki olaylara ilişkin hazırlanan iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın rehin alınmasına ilişkin planların detayları ortaya çıktı.

İddianamede, başarısızlıkla sonuçlanan askeri darbe girişimine Kara Havacılık Komutanlığında görevli personelden katılanlar ve Kara Havacılık Komutanlığında meydana gelen olaylar soruşturmanın konusunu oluşturdu.

'REHİN ALINAN KOMUTANLAR AKINCI ÜSSÜ'NE GETİRİLDİ'

İddianameye göre, Kara Havacılık Komutanlığına ait Kobra, Süper Kobra ve Atak gibi taarruz helikopterleri ve biksi makineli tüfek yerleştirilmiş Sikorsky ve Cougar gibi 'genel maksat' helikopterleriyle Beştepe, Kızılay-Genelkurmay Başkanlığı civarı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, MİT Müsteşarlığının Yenimahalle Yerleşkesi, Oran'daki TRT binası civarı, Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Gölbaşı Türksat Yerleşkesi gibi bölgelere bombalı saldırılarda bulunuldu. Kara Havacılık Komutanlığına ait Sikorsky, Cougar ve UH-1 gibi 'genel maksat' helikopterleri ile darbeci askerler operasyon merkezlerine sevk edildi, darbe girişiminde kullanılacak mühimmat taşındı ve rehin alınan komutanlar Akıncı Üssü'ne getirildi.

FETÖ yapılanması içindeki asker şüphelilere "abi"lik yapan, onlara emir ve talimat veren sivillerle Kara Havacılık Komutanlığında görevli FETÖ mensupları oldukları belirlenenler de soruşturmaya dahil edildi.

'DARBE HAZIRLIKLARINA HIZ VERDİLER'

Ahmet Zeki Üçok: Böyle kanlı darbeye 'kontrollü' demek haksızlık
İddianameye göre, darbe planının 12 Temmuz 2016'da FETÖ lideri Fetullah Gülen tarafından onaylanması üzerine Kara Havacılık Komutanlığında darbeyi yönetecek şüpheliler, Kara Havacılık Komutanlığı Güvercinlik Kışlası'nın kontrolünün sağlanması, bu kapsamda 15 Temmuz'daki nöbet listelerinin gözden geçirilmesi, kimi askerlerin nöbetlerinin değiştirilmesi, darbe faaliyeti kapsamında helikopterleri kullanacak pilotların, helikopterler ve hangarlarda görev yapacak teknisyenlerin, Güvercinlik Kışlası'nın kontrolünü sağlayacak personelin belirlenmesi ve helikopterlerdekilerle askerlerin kullanacağı mühimmatın temini gibi darbe hazırlığı faaliyetlerine hız verdi.

'TOPLANTILARDA ERDOĞAN, YILDIRIMALA VE FİDAN'IN REHİN ALINMASI KARARLAŞTIRILDI'

Türkiye'de darbe girişimi - Sputnik Türkiye
Darbe girişimi ana davasının çatı iddianamesi tamamlandı
Hazırlıklar yapılırken bunların rutin askeri faaliyet olarak algılanması için azami derecede gayret gösterildi, darbe girişiminin Kara Havacılık Komutanlığı ile ilgili kısımlarının planlama toplantıları, Kara Havacılık Komutanlığında görevli şüphelilere ait Güvercinlik Kışlası'nda bulunan odalar ile şüpheli Muhammet Baran'a ait Ankara Yenimahalle'deki adreste yapıldı.

Baran'a ait adreste 13-14 Temmuz'da yapılan darbe toplantılarına şüpheliler Halil Gül, Özcan Karacan, Erdal Başlar, Taha Fatih Çelik, Murat Bolat, İlkay Ateş, Deniz Okan Kocakurt ve Sadullah Abra'nın katıldığı belirlendi.

Darbe toplantılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın rehin alınmaları planlandı.

'MARMARİS NEDENİYLE PLAN DEĞİŞTİ'

Toplantılarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da rehin alınmasının planlandığı, Cumhurbaşkanı'nı rehin alacak SAT/SAS komandolarından oluşan ekibin belirlendiği ancak Erdoğan'ın Marmaris'e gitmesi nedeniyle bu planın değiştirildiği tespit edildi.

Toplantılarda, İstanbul'daki SAT/SAS komandolarından oluşan ekibin kışlalardaki depolardan silah çalmaları, İstanbul'daki 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait Sikorsky helikopterlerle İzmir Çiğli'ye gitmeleri, İzmir 3. Havacılık Alay Komutanlığından gelecek ve personel taşıyan 3 Cougar helikopterin ekibiyle Çiğli'de buluşmaları, 3 Sikorsky ve 6 Cougar helikopterle 80-90 kişilik gücün bulunacağı filo oluşturulması planlandı.

Mahkeme - Sputnik Türkiye
Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı personeli hakkında 'darbe' iddianamesi

'KARŞI OPERASYON DURUMUNDA ERDOĞAN ÖLDÜRÜLECEKTİ'

Bu ekibin Marmaris'e Cumhurbaşkanı'nı rehin almaya gitmesi, Erdoğan'ın kaldığı otelde rehin alınarak Sikorsky helikopter ile Milas üzerinden Çiğli'ye getirilmesi, Cumhurbaşkanı'nın yerinin tespit edilememesi halinde gerekirse Amerikalılardan yer ve net konum tespitiyle ilgili yardım alınması kararlaştırıldı.

Fethullah Gülen - Sputnik Türkiye
FETÖ soruşturmasının TUSKON iddianamesi hazır: 'Yurtta Sulh Konseyi' ismi ilk kez TUSKON toplantısında kullanıldı

Toplantılarda 3-4 kişilik sivil kıyafetli ekibin Cumhurbaşkanı'nı takip etmesi, Erdoğan'ı taşıyacak Sikorsky helikopterin yakıt ikmalinin Milas'ta yapılması, karşı operasyon durumunda rehin alan ekibin Cumhurbaşkanı'nı öldürmesi planlandı. Ayrıca toplantılarda, Cumhurbaşkanı'nın rehin alınamaması durumunda Hava Kuvvetlerinin ülkeyi yerle bir etmesi de konuşuldu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала