Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Esad: İdlib kimyasal saldırısı ABD'nin Suriye'ye müdahalesine kılıf

© Fotoğraf : Suriye Devlet BaşkanlığıBeşar Esad.
Beşar Esad. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İdlib'deki kimyasal saldırı iddialarının ABD'nin Suriye'ye müdahale etmesi için bir 'kılıf' olduğunu, 'kendi ülkesinde sorun yaşayan' ABD Başkanı Donald Trump tarafından destek toplamak için kullanıldığını söyledi.

Belaruslu ONT televizyonuna konuşan Esad, Han Şeyhun'da kimyasal saldırı gerçekleştiğine yönelik iddiaların Suriye hükümetini şeytanlaştırmaya yönelik kampanyanın bir parçası ve ABD'nin Suriye'ye müdahale etmesi için bir 'kılıf' olduğunu belirtti.

'SURİYE HÜKÜMETİNİ ŞEYTANLAŞTIRMA KAMPANYASININ PARÇASI'

Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Esad: Batı’nın gözünde, şu anda şeytanla karşı karşıya oturuyorsunuz
Suriye resmi ha'ber ajansı SANA'nın aktardığına göre, Esad "Bu tabii ki, Suriye hükümetini  şeytanlaştırmaya yönelik başlatılan kampanyanın bir parçasıydı. ABD,  IŞİD ve El Nusra'ya doğrudan ya da dolaylı olarak destek vererek, politikasını bu örgütler ile pazarlamayı başaramayınca, bunlarla ilişiğini kesmek istedi. Ve Suriye'deki sorunun IŞİD ya da El Nusra değil, zehirli gazlarla kendi masum halkını öldüren hükümet olduğunu göstermeye çalıştılar" ifadelerini kullandı.

'SORUŞTURMA YALNIZCA YALAN SÖYLEDİKLERİNİ KANITLAYACAKTI'

Beşar Esad / Yahoo News - Sputnik Türkiye
Esad: 2 yıl içinde Suriye'yi kurtarmazsam istifa edeceğim
Bu sürecin 'planlı ve aynı anda birçok hedefe ulaşmaya yönelik' olduğunu vurgulayan Esad, Trump'ın kendi yönetimiyle, lobilerle, basınla, kurumlarla, diğer güçlerle anlaşmazlıklar yaşadığını hatırlatarak "Bu Suriye'ye müdahale etmek için kullanılan bir kılıftı. Böylece bu gruplara yeterliliğini göstermeye çalıştı. Kimyasal saldırı iddiası, müdahaleyi haklı çıkarmaya yönelik bir konu. Rusya ve İran, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) saldırı iddialarının incelenmesi için bir teklif sundu, ancak bu teklif reddedildi. Zira söz konusu soruşturma yalnızca yalan söylediklerini kanıtlayacaktı."

'SURİYE, İRAN VE RUSYA GÜVENLİ BÖLGE ANLAŞMASINA YÖNELİK İHLALLERİ ÖNLEYECEK'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Esad: Gerilimi azaltma bölgeleri militanlara silah bırakma fırsatı veriyor
Esad, Suriye, Rusya ve İran'ın, Hizbullah'ın da desteğiyle güvenli bölge anlaşmasına yönelik her türlü ihlal girişimini engelleyeceğini söyledi.

Esad "Suriye'de çıkarılmaya çalışılan her türlü gerginlik eylemi başarısız olacak. Suriye ve Rusya ordusu İran'ın, Hizbullah'ın desteğiyle teröristlerin anlaşmayı ihlal etmeye yönelik her türlü eyleme karşı koyacak" dedi.

Esad, Suriye'deki güvenli bölgelerle yalnızca sivillerin korunmasının değil, militanlara da af karşılığında silah bırakmak için bir şans verilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı "İlk amacımız bu bölgelerdeki sivilleri korumak. İkinci amaç ise diğer yerlerde olduğu gibi burada da ilgilenen muhalif savaşçılara devletle uzlaşmaları için bir fırsat tanımak" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала