Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erdoğan: ABD hala geçiş sürecinde, hassas olmak gerekir

© AA / Murat Çetinmühürdar / CumhurbaşkanlığıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington'ın YPG'ye silah yardımı yapmasıyla ilgili "ABD hala geçiş sürecini yaşıyor, hassas olmak gerekir" ifadelerini kullandı.

Çin'e giden Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
'Erdoğan, Trump görüşmesi için YPG'den PKK'ya geçen silahlarla ilgili bir liste hazırladı'
Şu anda Amerika hala bir geçiş sürecini yapıyor. Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD'den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG'ye verilen silah destekleri. Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz.

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ABD'NIN YANINA YAKIŞTIRMIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan, YPG'ye silah yardımını değerlendirdi: Trump'la görüşmemde endişelerimizi dile getireceğim
Bu bölgede ne Amerika'ya tehdit var ne Rusya'ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Peki tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? Eğer bir iyilik yapacaklarsa şu anda biz, Amerika Birleşik Devletleriyle NATO'da beraberiz. Dolayısıyla NATO'ta ittifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika'nın yanına veya Amerika'yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz.

'GÖRÜŞMEMİZ VİRGÜL DEĞİL, NOKTA OLACAK'

  • Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Oralarda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar. Heyetimiz döndü. Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesafesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli.

'HEPSİ İŞİN LAFINI YAPIYOR'

  • DEAŞ ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye'den başka DEAŞ ile bu denli mücadele veren var mı? Yok. Hepsi işin lafını yapıyor. Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir.

'BRÜKSEL BELEDİYE BAŞKANI KENDİ İŞİNE BAKSIN'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentine hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. - Sputnik Türkiye
Brüksel Belediye Başkanı: Erdoğan'ın burada kendi küçük partisini vermesi söz konusu olamaz
(Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur tarafından sarf edilen "Erdoğan'ın burada kendi küçük partisini vermesi söz konusu olamaz" sözlerine) Brüksel Belediye Başkanı NATO adına konuşamaz. O kendi işine baksın. Bıraksın da bu ülkedeki üst düzey kişiler konuşsun. Brüksel Belediyesi'ni ziyaretine gitmiyorum, NATO Zirvesi'ne gidiyorum. NATO Zirvesi'ne de sokmam diyorlarsa çıksın açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil.

'GÜLEN'İN İADESİNİ SONUNA KADAR KOVALAYACAĞIZ'

Bekir Bozdağ - Sputnik Türkiye
Bozdağ'dan ABD'ye Gülen ziyareti
(Gülen'in iade süreci) Ben Sayın Trump'la bunları etraflıca tabii ki görüşeceğim. Burada da yine hazırladığımız bazı bilgi, belgeler var. Onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat Sayın Trump'ın burada iradesini tabii çok önemsiyorum. O işi sonuna kadar kovalayacağız. Bana göre Amerika Birleşik Devletleri, FETÖ'nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала