Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AB'den ABD'ye: Acil görüşmeliyiz

Abone olTelegram
Avrupa Birliği (AB), ABD'nin bazı ülkelere yönelik uçuş sırasında kabinde laptop ve diğer elektronik cihaz bulundurma yasağını AB ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletme olasılığına karşı, Washington'dan acil görüşme talebinde bulundu.

New York'taki JFK Uluslararası Havalimanı'ndaki Türk Hava Yolları (THY) kontuarı - Sputnik Türkiye
'Uçaklarda laptop yasağı, önümüzdeki günlerde kesinleşecek'
ABD Başkanı Donald Trump'ın yasağı, Ortadoğu, Afrika ve Türkiye dahil toplam 10 havalimanına uygulanıyor. AB ise, 'tehdidin ortak olduğu' gerekçesiyle yasağın Avrupa ülkelerine genişletilmesini önlemek istiyor. 

AB'DEN WASHINGTON'A MEKTUP

AB'nin Ulaştırma'dan sorumlu Komiseri Violeta Bulc ile AB Göç ve Vatandaşlık İşleri Komiseri Dimitris Avramopoulos, ABD'nin İç Güvenlik Bakanı John Kelly ve Ulaştırma Bakanı Elaine Chao'ya konuyla ilgili yazdığı mektupta, "Yapıcı diyalog isteğimizi beyan eder ve risklerle olası ortak çözümleri tespit etmek için, hem siyasi hem de teknik açıdan, görüşmelerin acilen başlamasını teklif ediyoruz" dediler.

Mektupta şöyle devam edildi: "AB'den ABD'ye uçan uçaklara muhtemel yeni güvenlik önlemleri alınmadan önce, havacılık sektörünün karşılaştığı tehditleri ele almak için yakın çalışmamız ortak çıkarımızadır."

Türk Hava Yolları (THY) / Boeing 737-800 - Sputnik Türkiye
THY, kabinde ücretsiz laptop uygulamasını yarın başlatıyor

HAVACILIK SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK

ABD'den yasağı genişletme konusunda henüz bir karar alınmadı ancak olası bir kısıtlamanın Lufthansa, British Airways, Air France ve KLM gibi sektörün önemli şirketlerini etkileyebileceği ifade ediliyor. Havacılık sektöründen kaynaklar, havayolu şirketleri ve havalimanlarının beklenmedik durumlara karşı olası önlemler almak konusunda çalışma yürüttüklerini ifade ediyor.

AB'nın ABD Büyükelçisi David O'Sullivan'ın önümüzdeki günlerde, konuyu görüşmek amacıyla Kelly ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала