Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

NATO: Suriye ya da Irak'taki silahlı çatışmalara girmeyeceğiz

© REUTERS / Fabrizio BenschAlmanya Başbakanı Angela Merkel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Almanya'da Başbakan Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak'ın IŞİD karşıtı koalisyona katılıp katılmayacağına dair soruları yanıtladı. Stoltenberg, NATO'nun her iki durumda da Suriye ve Irak'ta çatışmalara girmeyeceğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, açıklamayı Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

STOLTENBERG: NATO, KOALİSYONA KATILIRSA DA TEMEL ROLÜ DEĞİŞMEZ

Bir gazetecinin, NATO'nun resmi olarak IŞİD karşıtı koalisyona katılıp katılmayacağı yönündeki sorusunu cevaplayan Stoltenberg, şunları söyledi: "Mesele, NATO'nun bir ittifak olarak diğerleriyle maada koordinasyon sağlaması mı gerektiği, yoksa koalisyona destek sağlamaya devam etmesi mi gerektiğidir. Katılırsa da NATO'nun temel rolünü değiştireceğini düşünmüyorum, çünkü ne Suriye'de ne de Irak'ta, çatışmalara katılmayacağız."

Jens Stoltenberg - Sputnik Türkiye
Stoltenberg: NATO, Suriye’deki savaşa dahil olmayı planlamıyor
NATO, koalisyona AWACS havadan erken uyarı ve kontrol sistemine sahip uçaklarla destek veriyor. Ayrıca Irak'ta askeri eğitim de veriyor.

MERKEL: AFGANİSTAN'DAKİ MİSYONLA İLGİLİ SOMUT BİR PLANIM YOK

Öte yandan NATO, Afganistan'da IŞİD ve Taliban'a karşı mücadele için birkaç bin askerin daha ülkeye konuşlanmasını istemişti. Konu hakkında konuşan Merkel, Almanya'nın Afganistan'daki NATO misyonunu geliştirmeyi düşünmediğini ifade etti.

Merkel, Alman hükümetinin Afganistan misyonunun sürdürülmesinden yana çok çaba harcadığını ve ülkenin kuzeyinde liderlik rolü üstlenmek istediğini belirtti. Merkel, önce alınacak kararlara bakacaklarını dile getirerek, "Önce dayanabilme yeteneğimize, kuzeyde istikrarın korunup korunmadığına ya da makul bir operasyon yapılıp yapılmayacağına bakmalıyız. Bu nedenle, kendimizi ön sırada görmüyorum ve somut bir planım yok" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала