Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bogdanov: Rusya, İran ile ABD arasında arabulucu olmaya çalışıyor

© REUTERS / Maxim ShemetovRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Rusya’nın ABD ile İran arasında arabulucu olmaya çalıştığını söyledi.

Gazetecilere konuşan Bogdanov ‘Rusya'nın Suriye konusundaki görüşmelerde ABD ile İran arasında arabulucu olabilir mi?' sorusuna "Hem ABD ile İran hem de Suudi Arabistan ile İran arasında arabulucu olmaya her zaman çalışıyoruz. Bu çok zor, ama başka bir yol yok" yanıtını verdi.

Mihayil Bogdanov - Sputnik Türkiye
Bogdanov: Yeni ABD yönetiminin Suriye yaklaşımı, ideolojiden arındırılmış durumda
ABD'nin Astana'nın sonuçlarını olumlu karşıladığını, ancak İran'ın bölgede yapıcı olmayan bir tutum sergilediği görüşünde olduğunu hatırlatarak "Elbette karşıtlıklar ve sorunlar var. Daha fazla çaba gerekiyor. Çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

‘ABD'NİN SURİYE'DEKİ VARLIĞI KONUSUNDA ŞAM'IN ONAYI GEREKLİ'

Bogdanov, ABD askerlerinin Suriye'deki varlığı konusunda Şam'ın onayının alınması gerektiğini vurguladı. Bogdanov "Suriye egemen bir ülke, bir hükümeti var ve bu konuda onayı alınması gerekiyor" dedi.

‘GÜVENLİ BÖLGELERLE İLGİLİ GÖRÜŞMELERDE ABD VE ÜRDÜN DE YER ALMALI'

Bogdanov, Suriye'deki güvenli bölgelerle ilgili sınırların Astana görüşmelerinden sonra oluşturulmasına karar verilen ortak çalışma grubu tarafından belirleneceğini, Ürdün ve ABD'nin de bu konudaki görüşmelerde yer alması gerektiğini söyledi.

Bogdanov "Astana'daki gözlemci ülkeler olan ABD ve Ürdün'ün de katılımı gerekli" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала