Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, BM'nin El Kaide listesindeki kişiyle görüştü

© AADiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Birleşmiş Milletler tarafından 'El Kaide'yi finanse eden kişiler' yaptırım listesinde yer alan Irak Müslüman Alimler Heyeti Genel Sekreteri Müsenna Haris Ed-Dari ile görüştü.

Gülbeddin Hikmetyar - Sputnik Türkiye
İstihbarat kaynakları: ABD de biliyor, Hikmetyar İstanbul'da
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçen hafta Irak Müslüman Alimler Heyeti'ni kabul etti. Heyetin başkanlığını ise, Birleşmiş Milletler'in (BM) Taliban ve El Kaide'ye mali destek sağladığı için 'yaptırımlar listesinde' bulunan Müsenna Haris Ed Dari yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Binasında, Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile görüşen Ed Dari, 2010 yılından bu yana BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım listesinde yer alıyor. Ed Dari'nin ismi, El Kaide ve Taliban'a destek sağlamak ve Usame Bin Ladin'le işbirliği yapmak suçlamasıyla 2010 yılında dahil edildiği listede halen bulunuyor.

'SİZİ ÇOK İYİ TANIYORUM, TAKDİRLE KARŞILIYORUM' 

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığında 5 Mayıs'ta gerçekleşen görüşmeye ilişkin, Ed Dari'nin (Al-Dari) Genel Sekreterliği'ni yaptığı Irak Müslüman Alimler Heyetinin resmi internet sitesinde fotoğraflı haberler de yer aldı. Haberde, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in heyete "Sizi yeterince tanıyorum" dediği, Irak'taki çalışma ve çabalarını 'takdirle karşıladığını' söylediği, 'saygı duyduğu' bilgisi de yer aldı.

Haberde şu ifadelere yer verildi: "Diyanet Başkanı Dr. Mehmet Görmez, Irak Müslüman Alimler Heyeti'nin yeterince tanıdığını, Irak'taki yaptığı çalışmaları, çabalarını takdirle karşıladığını, saygı duyduğunu ifade etti. Şeyh Haris Ed-Dari'nin (rahimehullah) olayları teşhis etmesinde ve Irak'taki siyasetin başarısızlıkla sonuçlanacağı beklentisinde, erken teşhiste bulunup mevcut siyasete güvenilmesinden sakındırmasında haklı olduğunu vurguladı. 'Ona muhalefet eden ve onun aşırı olduğunu düşünen birçok kimsenin bugün onun analiz ve teşhisinde haklı olduğunu itiraf etmektedir' ifadelerini kullandı."

TÜRKİYE DE YAPTIRIMLARA UYMAK ZORUNDA

Usame Bin Ladin'in oğlu Ömer Bin Ladin - Sputnik Türkiye
Mısır, Bin Ladin'in oğlunu Türkiye'ye sınırdışı etti
Ed Dari, BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komitesi'nin 'teröre destek verdiği için yaptırım uygulanacaklar' listesinde, QDI.278 sırasında yer alıyor. Listeye 25 Mart 2010 tarihinde 'Muthanna Harith Al Dari' adıyla dahil edilen Ed Dari hakkında şu suçlamalar bulunuyor; "El Kaide, Usame Bin Ladin ve Taliban ile işbirliği yapmak, bu örgütlerin finansmanına, El Kaide-Irak örgütünün eylemlerinin planlanmasına, silah göndermek, adam toplamak gibi eylemlerle destek vermek."

BM üyesi Türkiye'nin de, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına uyma zorunluluğu bulunuyor.

ABD VE İNGİLTERE'NİN DE YAPTIRIM LİSTESİNDE

Ed Dari, sadece BM'nin değil, ABD Hazine Bakanlığı ile İngiltere hükümetinin de yayınladığı 'teröre destek verenler' listesinde de yer alıyor. Her iki ülke de, Ed Dari'ye yaptırım uyguluyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала