Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ankara’da Kırım Kalkınma Vakfı açılışını yaptı

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girKırım
Kırım - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ankara’da Kırım Tatar Kültür Derneği’nin açılış resepsiyonu gerçekleşti. Resepsiyonda Kırım Tatar diasporası ve Türk siyasi partilerinden 300 temsilci yer aldı.

Ankara'da geçen yıl resmi işlemleri tamamlanarak kurulan Kırım Tatar Vakfı, dün açılış ve tanıtım resepsiyonunu yaptı. Resepsiyonda Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Vakfın Başkanı olan Ünver Sel ile Rusya'nın Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Aleksandr Epifanov da dahil 300 temsilci yer aldı.

‘İLŞİKİLERİN TARİHİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN'

Sputnik'e konuşan Sel "Bugün Rus-Türk ilişkileri ve Kırım tarihi için önemli bir gün. Vakıf Kırım'ın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimiyle ilgilenecek. Kurum fikirlere, girişimlere ve yatırımlara açık. Özellikle de Kırım'a yerleşen Orta Asyalı çok çocuklu ailelere sosyal konut projesi gerçekleştirmek, kültür, eğitim tesisleri açmak ve camiler inşa etmek istiyor" ifadelerini kullandı.

‘KIRIM KONUSUNDA GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK'

Ankara, Kırım'ın Rusya'ya bağlı olduğunu kabul etmese de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ilişkilerin tamamen normalleştiği belirtildi. Konuyla ilgili yorumda bulunan Sel "Artık Kırım konusunda Rusya ile görüşmeler başlayacak" dedi.

‘KIRIM TATARLARININ YAŞAMLARINI İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRDİK'

Öte yandan Epifanov da Rusya'nın Kırım Tatarları'na sağladığı imkanlardan bahsetti: "Kırım Tatarları'nın yaşamlarının iyileştirilmesi için getirilen yasa ile bu yöndeki çalışmalar başladı. Kırım Tatar dili resmi dil oldu. Okullarda öğretilmeye başladı. Evsizlere ev verildi. Ulu Cami inşası gerçekleştiriliyor. Kırım Tatarları, Kırım meclisinde."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала