Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘ABD, Türkiye ile istihbarat işbirliğini arttıracak’

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girABD askeri / NATO
ABD askeri / NATO - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD’nin YPG’ye ağır silah vermesi kararı almasından iki gün sonra Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, Washington, Ankara ile istihbarat paylaşımını arttırma kararı aldı.

Wall Street Journal’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Washington’ın, Ankara’nın bölgedeki terör hedeflerine yönelik daha başarılı saldırılar gerçekleştirmesi için ortak istihbarat çabalarını güçlendirme kararı aldığı belirtildi.

ABD’nin, Türkiye tarafından PKK’nın Suriye kolu olarak kabul edilen YPG’ye ağır silah verme kararı aldığını anımsatan gazete, güçlendirme kararıyla Türkiye’nin endişelerinin giderilmesinin amaçlandığı değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım - ABD Savunma Bakanı James Mattis - Sputnik Türkiye
Yıldırım, Londra'da ABD Savunma Bakanı Mattis ile görüştü
‘ANKARA’DAKİ İSTİHBARAT BİRLEŞTİRME MERKEZİ’NİN KAPASİTESİ 2 KATINA ÇIKARILACAK’

Gazeteye bilgi veren kaynaklar, henüz son hali verilmeyen planın, Ankara’daki ‘İstihbarat Birleştirme Merkezi’nin kapasitesinin ikiye çıkarılması ve buna ek olarak ABD’nin İnsansız Hava Araçları (İHA) başta olmak üzere farklı araçlarla daha fazla istihbarat bilgisi sağlamasını içerdiğini kaydetti.

ABD’nin dünyanın farklı noktalarında kurduğu ve istihbarat paylaşımı yapılan merkezlerinden biri de Ankara’da bulunuyor. 2007 yılında kurulan merkezde, hem Türkiye hem de ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’ya ait hedeflerin takibi ve belirlenmesi amacıyla çalışma yürütülüyor.

ABD'li Albay John Dorrian - Sputnik Türkiye
ABD'li komutan: YPG'ye verilecek silahların dağıtımına başlanmış olabilir
‘ABD’NİN KARARI RASTLANTISAL, YPG’YE SİLAH VERİLMESİYLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI DEĞİL’

Bu arada gazeteye değerlendirmelerde bulunan ABD’li bir yetkiliye göreyse merkezin kapasitesinin genişletilmesi kararı, rastlantısal ve YPG’nin silahlandırılması kararıyla doğrudan bağlı değil. Yetkiliye göre, ABD’nin bu kararı almasının nedeni, ‘Türkiye’ye yönelik terör tehdidini ciddiye aldığını’ göstermek. Bunu yaparken, Türkiye’nin hala ABD’nin güçlü bir müttefiki olduğunu da göstereceğini kaydeden yetkili, “Yapılması gereken bu” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan yetkililerse kararın zamanlamasının rastlantısal olsa da, istihbarat paylaşımının arttırılmasının ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelerde ele alındığını aktardı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала