Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AB vatandaşı çocukların ebeveynlerine oturma izni

Abone olTelegram
Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, AB vatandaşı çocukların ebeveynlerinin AB ülkelerinde kalma hakkı olduğuna ve oturma izni alabileceklerine hükmetti.

Konu, 2011'de boşanmasının ardından oturma izni bulunmayan, çocuğu Hollanda vatandaşı Venezüellalı bir kadın tarafından gündeme getirildi.

KADININ TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Soyadı Chavez-Vilchez olarak açıklanan kadın, boşanma sonrası eski eşinin hiç destek vermediğini, çocuğun refahı ve yetiştirilmesinden sadece kendisinin sorumlu olduğunu belirterek, sosyal yardım talebinde bulundu. Hollanda ise AB'de oturma izni bulunmadığı gerekçesiyle kadının talebini reddetti.

MAHKEME KADINI HAKLI BULDU

Ancak AB Adalet Divanı, aldığı kararla kadını haklı buldu. Mahkeme, annenin AB'de kalma hakkına yönelik herhangi bir tehdidin çocuğu, AB yasalarından kaynaklanan haklarından mahrum bırakacağını bildirdi.

Kararın ebeveynin AB'yi terk etmek zorunda kalması halinde AB vatandaşı çocuğun da AB'den ayrılmasına yol açacak durumlarda geçerli olduğu, ayrıca çocuğun yaşı ve gelişimi ile her bir ebeveynle duygusal bağının da faktörleri oluşturduğu kaydedildi.

Söz konusu kararın, AB'den ayrılma kararı sonrası AB ülkelerinde yaşayan İngiltere vatandaşları ile İngiltere'de yaşayan AB vatandaşlarını da etkileyebileceğine işaret ediliyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала