Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çelik: Devletimizin kurucusu, laik cumhurbaşkanına karşı bu saygının gösterilmesi zaruridir

© AA / Dursun AydemirAB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AB Bakanı Çelik, Atatürk'ün annesi ve manevi kızına ilişkin tepki çeken açıklamalarla ilgili olarak "Devletimizin kurucusu, laik cumhurbaşkanına karşı bu saygının gösterilmesi zaruridir" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk - Sputnik Türkiye
Atatürk’e hakarete gözaltı kararı
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, temaslarda bulunmak üzere gittiği Brüksel'de Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Afet İnan için "Çankaya'nın nikahsız First Lady'si" ve annesi Zübeyde Hanım'la ilgili olarak "Resmi kayıtlarda genelevde çalışıyor" denilmesini "Devletimizin kurucusu, laik cumhurbaşkanına karşı bu saygının gösterilmesi zaruridir" sözleriyle değerlendirdi.

AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler hakında da açıklamalarda bulunan Çelik'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

  • İnsani ve vicdani olarak dünyanın yapması gereken işi Türkiye'nin tek başına yapmasının ne kadar önemli olduğunu gördük. Avrupa'da ırkçı, aşırı sağcılarının bu konuyu istismar etmesi Türkiye tarafından önlenmiştir. Aşırı sağcı partiler ve ırkçılar göçmenler üzerinden büyük bir dalga yaratmaya çalışarak Avrupa siyasi haritasını işgal etmeye çalışıyorlardı. Türkiye'de bire bir anlaşması yapılınca bu aşırı sağcıların ellerindeki argümanlar alındı. En son Fransa seçimleri bu aşırı sağcılarının daralmasını gösteriyor.
  • Muhtemelen NATO Zirvesi bağlamında Brüksel'de Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude) Juncker ve Sayın (AB Konseyi Başkanı Donald) Tusk arasında bir görüşme düşünülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde arkasından bir zirve planlaması içerisine girmeyi değerlendiriyoruz. Tabi bu zirveyle ilgili nasıl bir pozitif ajanda ve gündem oluşturabileceğimiz konsununda biz önemli bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı da muhataplarımızla paylaşacağız.

'GELİN 23. VE 24. FASILLARI AÇALIM'

  • Türkiye'de yüzde 85'lik katılımla ortaya çıkan bu tablo Türkiye'nin demokratikliğini gösterir. Terör tehlikesi altındaki bir ülkeyiz. Bir darbe tehlikesi geçirdik. Bütün bu eleştirilere rağmen, karşı karşıya bulunduğumuz risklere rağmen bugün Brüksel'deyim ve muhataplarıma şunu söylüyorum: Gelin 23. (Yargı ve Temel Haklar) ve 24. (Adalet Özgürlük ve Güvenlik) fasılları açalım. Türkiye, demokratik değerlere sahip çıkma, bu konuda kendisini ilerletme bakımından bu öz güvene sahiptir.
  • Muhataplarımızdan şunu anlamasını bekliyoruz: Bir yandan güney sınırlarımızda PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle yoğun bir şekilde mücadele ederken, diğer yandan üzerinden henüz bir yıl geçmemiş olan FETÖ'nün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi sonrası orataya çıkan mücadele, tehdidin sürekli devam etmesi nedeniyle aynı şekilde sürüyor. Buna rağmen Türkiye, bütün bu Avrupa'daki aşırı sağcıların ve bizi yeterince anlamamakta direnen dostlarımızın haksız eleştirilerine rağmen bu demokratik gücünü ve kapasitesini korumaktadır. Onlara bir kere daha 23. ve 24. fasılları açmamız gerektiğini ifade ettim. Dolaysıyla Türkiye'nin bu tavrının iyi okunması gerektiğini ortaya koydum.
  • AB'den yakın zamandaki beklentilerimizin başında Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinin bir an önce başlatılması var.

'HAHN, TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER DONDURULSUN DEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ'

  • Genişleme Komiseri'nin (Johannes Hahn) faaliyet alanına girmeyen konularda açıklama yapılması, misyonun dışına çıkan, Türkiye'yi rahatsız edecek açıklamalar yapılmasından rahatsızlık duyduğumuzu ifade ettik. Genişleme Komiseri bütün siyasi değerlendirmelerin dışında makul ve dengeli bir retorik kullanmalıdır. Sayın komiser zaman zaman bunun dışına çıkıp Türkiye'yle ilgili ileri giden değerlendirmelerini okuyoruz. Kendisi "Türkiye ile müzakerelerin dondurulsun" diye bir söz sarfetmediğini söyledi. Biz de kendisine kamuoyuyla paylaşırken daha dikkatli, dengeli bir dil kullanmasının gerekli olduğunu ifade ettik.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала