Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Assange'dan Trump'ın kovduğu FBI direktörü Comey'e iş teklifi: WikiLeaks'te çalışmak tatmin edicidir

© AP Photo / Kirsty WigglesworthJulian Assange
Julian Assange - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yayınladığı gizli belgelerle Batılı gizli servislerin dünya genelindeki casusluk faaliyetlerini ortaya seren WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI direktörlüğü görevinden aldığı James Comey'e 'iş teklif' etti. Assange, "Comey, cesetlerin nereye gömüldüğünü biliyor. WikiLeaks'te çalışmak tatmin edicidir" dedi.

Dmitriy Peskov - Sputnik Türkiye
Kremlin'den FBI Direktörü Comey'in kovulmasına ilişkin açıklama
WikiLeaks kurucusu olan ve hakkındaki suçlamalar nedeniyle 2012'den beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Assange, Twitter'dan Comey'e 'iş teklifi' yaptı.

'COMEY CESETLERİN GÖMÜLDÜĞÜ YERİ BİLİYOR'

Assange mesajında eski FBI direktörünün çok sayıda gizli bilgiye sahip olmasına atıfla "Comey, çok sayıda cesedin nereye gömüldüğünü biliyor. WikiLeaks için çalışmak tatmin edicidir. James sadece Glock ya da Donkin için çalışan bir başka lobici olma" dedi.

​Comey'nin kovulmasıyla ilgili bir başka yorum da WikiLeaks'e bilgi sızdıran ve şu anda Rusya'da yaşayan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'dan gelmişti:

Edward Snowden - Sputnik Türkiye
Snowden: Her ABD'li, FBI Direktörü Comey'in görevden alınmasını kınamalı
Snowden Twitter mesajında ""Siyaseti bir kenara bırakın: her ABD vatandaşı FBI'ın işlerine yönelik bu siyasi müdahaleyi kınamalı" ifadesini kullanmıştı.

Snowden ayrıca "Bu FBI Direktörü, siyasi faaliyetlerimden dolayı beni yıllarca hapse atmaya çalıştı. Eğer ben kovulmasına karşı çıkabiliyorsam, siz de yapabilirsiniz" diye yazmıştı.

​Trump yönetimi, Trump'ın başkanlık yarışındaki Demokrat rakibi Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde kişisel elektronik posta hesabını kullanmasıyla ilgili soruşturmadaki kötü idare nedeniyle Comey'nin görevden alındığını ve bu kararın Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein'in önerisiyle alındığını açıklamıştı.

Comey bunun yanı sıra Trump'ın ve ekibinin Rusya ile var olduğu iddia edilen bağlantılarını da soruşturuyordu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала