Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: Türkiye'ye silah vermeye devam edebilir miyiz?

Abone olTelegram
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, siyasete ilişkin kaleme aldığı yeni kitabında, 'Türkiye'nin Batı Avrupa'dan uzaklaşmakta olduğu' tespitini yaparak, "Türkiye'ye silah vermeye devam edebilir miyiz?" sorusunu yöneltti.

Alman üretimi Leopard 2A4 tipi tank - Sputnik Türkiye
SAVUNMA
Türkiye'de kurulacak tank fabrikasına, Almanya'dan 'PKK engeli'
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dünya siyasetinde ve iç politikadaki sorunları mercek altına aldığı 'Yeni Ölçümler' (Neuvermessungen) adlı kitabında, Türkiye konusunda önemli değerlendirmelere yer verdi.

'BATI'NIN İTTİFAKLARI PARÇALANMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA'

Angela Merkel liderliğindeki koalisyon hükümetinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gabriel, uluslararası politikada yaşanan köklü değişimleri ele aldığı kitabında,"Batı'nın ittifakları yeni sınamalarla, hatta parçalanma tehdidiyle karşı karşıya" ifadelerini kullandı.

Almanya bayrağı - Sputnik Türkiye
Almanyalı Kürtlerden AB’ye: Türkiye ile işbirliğini sonlandırın
Deutsche Welle'nin haberine göre Gabriel, "Türkiye Batı Avrupa'ya sırt çeviriyor, giderek otoriterleşen iktidar yapıları oluşturuyor, bu da üyesi olduğu NATO'nun değerleriyle gerilimli bir ilişkiye yol açıyor" değerlendirmesini yaptı.

'İÇ BASKI ARACI OLARAK KULLANMA' VURGUSU

NATO'nun gelecek stratejileri konusunda giderek artan soru işaretlerinin bulunduğuna da dikkat çeken Gabriel, "NATO ittifak için sürdürülebilir bir stratejiyi yeniden sorgulamalı. Bundan sonra NATO ittifakının diğer üyelerine yaptığımız gibi hiç tereddüt etmeden, iç baskı aracı olarak kullandığını bilerek, Türkiye'ye silah vermeye devam edebilir miyiz?" sorusunu sordu.

'TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ İLKELERİNDEN UZAKLAŞIYOR'

Wikipedia - Sputnik Türkiye
Türkiye'den Wikipedia'ya erişim engeli
Batı'nın uzun yıllar boyunca bir değerler birliği ifade ettiğini söyleyen Gabriel, Batılı ülkeler ve halkları için özgürlük, eşitlik, insan haklarına saygı ve demokratik katılımcılığın bir anlamda pusula olduğunu savunarak, Türkiye ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Türkiye artan bir şekilde demokratik ilkelerden ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaşıyor ve iç barışının, genç nesillerin demokratik katılımcılık taleplerinin tehlike altına girmesini göze alıyor. İnternetin yasaklanması yönündeki devlet emriyle sorunun çözümü gayet tabii ki mümkün değil. Demokratikleşme ve dijitalleşme, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye ve Arap dünyasında da, aktivistler için haklı olarak siyasi özgürlüğün bir parçasını oluşturuyor."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала