Yusuf Halaçoğlu: Atatürk'e bu hakaretleri yapanlar cehennemin birer odunu olacaklar

09052017_Bidebunudinle
Abone olTelegram
TVNet’te yayınlanan ‘Derin Tarih’ programında ve Nur Cemaati hocasının yayınlanan videosunda Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edilmesini RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’de eleştiren Bağımsız Kayseri Milletvekili ve tarihçi Yusuf Halaçoğlu, “Bunları söyleyenler cehennemin birer odunu olacaklar” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik - Sputnik Türkiye
Çelik: Devletimizin kurucusu, laik cumhurbaşkanına karşı bu saygının gösterilmesi zaruridir
Derin Tarih programında Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden Süleyman Yeşilyurt, büyük tepki çekti. Bu tartışmalar devam ederken Nur Cemaati'nin 'Okuyucular' kolunun hocalarından Hasan Akar'ın Atatürk'e hakaret eden bir videosu yayınlandı.

Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan bu hakaretlere Bidebunudinle'de tepki gösteren Bağımsız Kayseri Milletvekili ve tarihçi Yusuf Halaçoğlu, "Milli Mücadele sadece düşmana karşı değil toplumdaki böyle zihniyetlere karşı da verildi. Yeni anayasa değişikliğiyle bu zihniyetin kalıntıları ortaya çıktı ve kendilerinde güç hissediyorlar. Anayasanın yeni şekliyle kabul edildikten sonra tekrar padişahlık gelecek, tekrardan çok güçlü bir devlet haline geleceğiz, Osmanlı gelecek demeye başladılar. Bunlar Osmanlı'nın son dönemini bilmeyen zavallı insanlar. Ahlaksızlığın bini bir para haline gelmiş, Osmanlı'yı bilmeyen cahilin cesuru bunlar" cümleleriyle dikkat çekti.

‘BU YAPTIKLARI, KENDİ ŞEREFSİZLİKLERİNİ VE AHLAKSIZLARINI ORTAYA KOYMAKTADIR'

Atatürk'e hakaret tartışmalarını değerlendirmeye devam eden Yusuf Halaçoğlu, "Cehalet içindeler ve aynada kendilerini gördükleri gibi hareket ediyorlar. Manevi kızıyla birlikte olma falan diyorlar, alıştık biz bunlara değil mi? Çocuklara tecavüz eden, onları öldüren insanlar, herkesi aynada kendilerini gördükleri gibi görüyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk - Sputnik Türkiye
Nur cemaatinden Hasan Akar, Atatürk'e küfür etti: 1938'de geberen p.ç
Bunları söyleyenler gerçekten tarihçilerse ya da tarihi biliyorlarsa, o tarih şartlarında insanların yatakta bile yatmadan, milli mücadele veren, düşmanı ülkeden temizleyen, bayrağı gönlerden indirmeyip, ezanın susmamasını sağlayan o insanlara yaptığı hakaretler aslında kendi pisliklerini, kendi şerefsizliklerini, kendi ahlaksızlıklarını ortaya koymaktan başka bir şey değil. Bu tarih meselesi falan değil aslında, bu insanların tarihçilikle de alakaları yok, bunlar yüzünden tarihçiyiz demekten neredeyse utanır hale geldik. Bu iftiralardan sonra ne kadar çok hainimiz varmış diye düşündüm. Tahmin ediyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum.

Mustafa Kemal Atatürk'ü kimisi dinsiz ilan ediyor, kimisi annesiyle ilgili genel evde diyor, bu dedikleriyle kendi ruhlarını yansıtıyorlar. İşin garip tarafı bu insanların çoğu da Müslüman geçinen insanlar. Bir insanı hiçbir şekilde dinsizlikle suçlayamazsınız. Herhangi bir insanı, var olmayan zanla bir iftirada bulunamazsınız. Bunu yaparsanız imandan çıkarsınız. Kul hakkıdır bu. Ölmüş insandan helallik almaları da mümkün olmadığına göre, yaptıklarıyla kendileri cehennemin birer odunu olacaklar" diyerek belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk / Laiklik - Sputnik Türkiye
Atatürk ve manevi kızı Afet İnan’la ilgili sözler tepki çekti
‘HAYATI BOYUNCA TÜRK MİLLETİ VE TÜRKİYE İÇİN SAVAŞAN İNSANDIR MUSTAFA KEMAL'

Tarihte böyle bir olayın olmadığını ve bunları söyleyen insanların da tarihçi olmadığını vurgulayan Halaçoğlu, "Tarihi gerçeklere bakalım. Mustafa Kemal Atatürk'ün, meclisin açılışında, meclisin birinci reisi seçildiğinde yaptığı konuşmaya bakarsak, 'Bugüne kadar hayatım boyunca bütün menfaatlerimden arınıp, bütün gücümle vatan ve millet için onun aşkına savaşan biri olarak beni bu işe layık gördüğünüz için sizlere çok teşekkür ediyorum' diyor ve büyük bir alkış tufanı kopuyor. Doğru düzgün bir yatakta yatmamış, hayatı boyunca Türk milleti ve Türkiye için savaşmış bir insan. Vatan için her türlü mücadeleyi veren Mustafa Kemal Atatürk'ü kimse suçlayamaz. Bunları yazanlar tarihi belgeleri, bilgileri okumak yerine, kendi kafalarından düşmanlıklarını ortaya koyarak, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine düşmanlıklarını ortaya koyan bir nitelik taşıyorlar. Bu kindir. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Türk Milleti'ni, millet halinde teşkilatlandıran, bugünkü Türkiye'yi kuran insandır Atatürk. Emperyalistlerin Sevr'le bozamadıkları, üniter yapısını alt edemedikleri Türkiye'yi kuran Mustafa Kemal" dedi.

‘BUNLARI SÖYLEYENLER KENDİ MEZHEPLERİNE BAKSINLAR, ATATÜRK TÜRK OĞLU TÜRKTÜR'

Halaçoğlu, bu açıklamalarda bulunan insanların kendilerine Türk diyemediklerini söyledi:

Mustafa Kemal Atatürk - Sputnik Türkiye
Atatürk’e hakarete gözaltı kararı
"Sevr'in kalıntıları, Sevr'in sözcüleri bugün bunları yapanlar. Mustafa Kemal Atatürk Selanik'ten geldiği için, kimi Yahudi diyor, kimi mezhebi bozuk diyor. Bunu söyleyenler kendi mezheplerine baksınlar. Atatürk'ün mezhebi çok belli, Türk oğlu Türk'tür. Türk oğlu Türk olduğunun en büyük ispatı da yaptıklarıdır.

‘Ne mutlu Türk'üm diyene' diyen bir Atatürk'ten bahsediyoruz. Türk gençliğine hitap ederken, ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur' diyen bir Atatürk'ten söz ediyoruz. Atatürk'ün Türklüğünden şüphe eden insanların, kendisine Türk diyemediklerini, Türk kelimesini ağzına alamadıklarını düşünecek olursanız aslında kinlerinin sebebini anlarsınız. Türk'e düşman olan, Türk'ten rahatsız olan insanlar bunlar. Bunların hepsini çok önce de gördük. Tarih bunları ne hale soktu, onu da gördük. Ve onları da ne hale sokacağını tekrar göreceğiz."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала