Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erişime engellenen Wikipedia, Anayasa Mahemesi'ne başvurdu

© AFP 2022 / LIONEL BONAVENTUREWikipedia
Wikipedia - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'deki erişim engeli kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. 29 Nisan'da erişim engeli getirilen Wikipedia, bu kararın iptaline ilişkin olarak Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmuş ancak başvuru reddedilmişti.

Wikipedia - Sputnik Türkiye
Wikipedia'nın itirazına mahkemeden ret
Erişime engellenen Wikipedia, Türk yargısında hakkını aramayı sürdürüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Wikipedia'ya 'Türkiye'yi IŞİD terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması' nedeniyle erişim engeli getirmişti.

29 Nisan günü sabah saatlerinde BTK tarafından erişim engeli getirilen Wikipedia, kararın iptal edilmesi için Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmuştu.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın, Wikipedia'ya erişim engellenmesi kararına yaptığı itirazı ise reddetti

Ömer Fatih Sayan - Sputnik Türkiye
BTK’dan Wikipedia açıklaması: Kimse 'Ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değil
Wikimedia'dan önce engellenme kararına ilk olarak Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak itiraz etmişti.

Akdeniz ve Altıparmak'ın başvurusu sonucunda Wikipedia'nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıkmıştı.

'Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi' (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve 'Devlet destekli terörizm' (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia'ya erişimin engellendiği açıklanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Fatih Sayan, "Kimse 'ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değil. Yargı kararları uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değil" demişti.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала