Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Putin’den Macron’a tebrik mesajı

Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’u tebrik ederek ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel sorunlar konusunda yapıcı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Açıklamaya göre Putin, tebrik mesajında ayrıca Macron’un hem uluslararası toplum hem de Avrupa için zor bir dönemde Fransa’nın liderliği görevine getirildiğini belirtti: "Bölgesel krizler ve istikrarsızlık uluslararası terör ve aşırıcılığı beraberinde getiriyor. Bu koşullar altında karşılıklı güvensizliği giderip uluslararası istikrar ve güveni sağlamak önemli."

Emmanuel Macron - Sputnik Türkiye
Fransa en genç cumhurbaşkanını seçti: Zafer yüzde 65'le Macron'un
SLUTSKIY: MACRON, BATI YANLISI POLİTİKAYI DEVAM ETTİRECEKTİR

Öte yandan Moskova’dan, Macron’un Fransa-Rusya ilişkileri tutumu konusunda farklı açıklamalar gecikmedi.

Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Leonid Slutskiy, gazetecilere yaptığı açıklamada Macron’un NATO ve Batı yanlısı politikayı devam ettireceğini vurgulayarak “Öte yandan Macron ilginç ve son derece genç bir politikacı. Kendisini Rusya’ya açıp ilişkileri gerektiği gibi değerlendirebilir” ifadelerini kullandı.

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri - Sputnik Türkiye
Kremlin'den Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ilk açıklama
KLİNTSEVİÇ: 'EMMANUEL MACRON' PROJESİ BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Macron’un zaferinin ardından Rusya ile Fransa ilişkilerinde çok büyük farklılıklar beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Klintseviç “Macron’un zaferinin ardından ikili ilişkilerde çok büyük farklılıklar beklenmemeli, zira selefinin politikasını devam ettirecektir. ‘Emmanuel Macron’ isimli proje başarıyla sonuçlandı. Dış güçler de dahil olmak üzere bazı güçler tarafından aday gösterilip desteklendi” dedi.

Fransız seçimleri Batı basınında - Sputnik Türkiye
Fransa İçişleri Bakanlığı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı
PUŞKOV: İYİMSER KONUŞMAK ZOR

Rusya Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov da Rus basınına yaptığı açıklamada ikili ilişkiler konusunda iyimser konuşmanın zor olduğunu belirtti.

Puşkov “Bana göre, ilişkilerimizin geleceği zor olacak. Macron, seçim kampanyası sırasında Rusya karşıtı ifadeler kullandı. Macron’un ofisi tarafından oluşturulan atmosfer, Rusya-Fransa ilişkileri için olumlu bir başlangıç getirmedi” dedi.

France's far-right Front National (FN) party president Marine Le Pen visits Moscow's Red Square before a meeting with Russia's State Duma speaker Sergei Naryshkin on May 26, 2015 - Sputnik Türkiye
Le Pen: Putin, Rusya'nın sadece çıkarlarını değil kimliğini de koruyor
MELNİKOV: TEKNOLOJİNİN SİYASİ SİSTEM ÜZERİNDEKİ ZAFERİ

Duma Başkan Yardımcısı İvan Melnikov da Fransa’daki seçimlerde ‘teknolojinin’ ülkenin siyasi sistemi karşısında zafer kazandığını ifade etti.

Melnikov “Fransa cumhurbaşkanlığına küreselleşme destekçisi ve büyük uluslararötesi sermayenin çırağı geliyor. Macron, Le Pen’e karşı zafer kazanmadı. Ne yazık ki teknoloji, Fransa’nın siyasi sistemi karşısında zafer kazandı. Macron yalnızca 6 ay önce tanınmaya başladı. Bunun ülkenin geleceği için olumlu olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала