Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

NASA'daki tek üst düzey Türk mühendis: Mars'a ilk insan 2030'da ayak basacak

© AA / Time İletişim&DanışmanlıkNASA'da görevli Türk uçak mühendisi Sırrı Oğuz
NASA'da görevli Türk uçak mühendisi Sırrı Oğuz - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
NASA'daki tek üst düzey Türk yönetici olan uçak mühendisi Sırrı Oğuz, Malatya'daki ROBOCOT Bilim Şenliği'ndeki açıklamasında, yapım aşamasında görev aldığı Orion uzay aracının Mars yolculuğunu 3 astronot ile yapacağını bidirdi. Oğuz, Orion uzay aracının 2030'da üç kişilik mürettebatla Mars'a ulaşıp geri döneceğini söyledi.

Space walk by Russian Cosmonauts - Sputnik Türkiye
Uzaya gidecek ilk Türk: Korkmuyorum, İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli
Malatya'da düzenlenen ROBOCOT Malatya 2017 Bilim Şenliği'nin ikincisi 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Robotik teknolojilere ilgi uyandırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla geçen yıl ilki gerçekleştirilen ROBOCOT Malatya 2017, pek çok bilim insanın yanı sıra Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bir konuğu da ağırladı.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Johnson Uzay Merkezi Piroteknik Sistemler Yöneticisi Sırrı Oğuz, NASA'daki deneyimlerinin yanı sıra yeni projeleri katılımcılarla paylaştı.

'MARS'A 3 ASTRONOT 6 AYDA GİDEBİLECEK'

Mars - Sputnik Türkiye
NASA uzmanları ‘Mars koşullarında' patates yetiştirmeyi başardı
Sırrı Oğuz, NASA'nın uzayın derinliklerini keşfetmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, insanlı Mars uçuşunun bunun en önemli adımlarından biri olacağını söyledi. 2008'den itibaren 4 yıl boyunca Mars için hazırlanan Orion uzay aracının sistem mühendisliğini yaptığını ifade eden Oğuz, şunları söyledi: "Orion'un en yakın görevi Mars'a insanlı ilk uçuşu yapmak olacak. Mevcut teknoloji ile Mars'a gidebilirsiniz ama dönemezsiniz. 2030'dan önce Mars'a insanın gitmesi imkansız. Daha doğrusu gidebilir ama dönemez. Orion üç kişilik mürettebatla Mars'a 6 ay sürecek ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Mürettebat çalışmalarını tamamladıktan sonra yine 6 aylık bir yolculukla dünyaya dönecek."

'UZAY ARACI YAPMA YETKİSİ VERİLEN 3 ŞİRKETTEN BİRİ, TÜRK ÇİFTE AİT'

Sırrı Oğuz, NASA'nın 3 özel şirkete uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiğini, o şirketlerden Sierra Nevada'nın sahibinin ise Türk bir çift olduğunu söyledi. Sierra Nevada şirketine ait Dream Chaser adlı uzay aracının şimdilik sadece kargo taşıma yetkisinin bulunduğunu anlatan Oğuz, ancak birkaç yıl içinde insanlı uçuş izni de alacağını bildirdi. Oğuz, "Yöneticisi olduğum birim işte bu uzay araçlarıyla ilgili sertifikasyon işlemlerini yapıyor. Birinin sahibinin Türk olmasıyla ayrıca gururlandığım özel şirketlerin yapacağı araçların en geç 2020'de hizmete alınmaları öngörülüyor" dedi.

'TÜRKİYE ROKET YAPACAK KAPASİTEYE SAHİP ANCAK BUNLAR STRATEJİK KARARLAR'

Birleşik Arap Emirlikleri'nin 'Mars 2117' projesi - Sputnik Türkiye
Birleşik Arap Emirlikleri 2117’de Mars’a şehir kuracak
Türkiye'deki uzay çalışmalarını da değerlendiren Sırrı Oğuz, özellikle Roketsan'ın çok ileri düzeyde projelerinin bulunduğunu altını çizdi. Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu başarıyı Roketsan uzmanlarının yazdıkları makalelerde, verdikleri konferanslarda görüyoruz. ABD'de uzay çalışmaları ile ilgili makaleleri değerlendiren benim de içinde bulunduğum 30 kişilik bir kurul bulunuyor. Kurulun benim dışımdaki tek yabancı üyesi Roketsan Piroteknik Sistemler Tasarım Müdürü Suzan Koç. Bu bile tek başına Roketsan için önemli bir gurur kaynağı. Roketsan isterse roket yapabilecek kapasiteye sahip. Ancak bunlar stratejik kararlar. Türkiye bu alana yatırım yapmak istiyor mu? Soru bu."

Sırrı Oğuz konuşmasını "Uzayda bir gün bir Türk kızını da özlem dolu gözlerle dünyaya bakarken görebilmeyi umuyorum. Niçin olmasın?" sözleriyle tamamladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала