Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Başbakan Yıldırım Moldova'da: Dost ülke Moldova, Türkiye'ye zarar verecek örgütlerin arkasında olmamıştır

© AA / Murat KaynakBaşbakan Binali Yıldırım ve Moldovalı mevkidaşı İgor Dodon
Başbakan Binali Yıldırım ve Moldovalı mevkidaşı İgor Dodon - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Binali Yıldırım, Moldova ziyaretindeki temaslarının ardından, Moldovalı mevkidaşı Pavel Filip'le ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

  • İlişkilerimiz başka bir düzeye, daha ileriye taşınacak. Ticaret ve turizmde iş adamlarımız da bizden aldıkları cesaret ve teşvikle ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koyarak, bu ilişkileri ileriye taşıyacaklardır.
  • Özellikle yarın düzenlenecek konferans için bizimle birlikte oraya gitme teklifini kabul ettiğiniz için size (Moldova Başbakanı İgor Dodon'a) teşekkür ediyorum. Eminim ki bu ziyaret Moldova'nın bütünlüğü ve hedefleri için çok anlamlı bir ziyaret olacaktır.

'TİKA OFİSİMİZ PROJE DESTEĞİNE DEVAM EDECEK'

  • Serbest ticaret anlaşmalarıyla birlikte bu süreci daha da hızlandıracağımızı düşündürüyoruz. TİKA ofisimiz Moldova'da bir çok projeye destek olmaya devam edecek. Her iki taraf da düzenleme yaparsa yatırımlar artacaktır.
  • Eminim ki bu ziyaret Moldova'nın bütünlüğü ve hedefleri için çok anlamlı bir ziyaret olacaktır.
  • Gelecekle ilgili, Karadeniz bölgesiyle ilgili ortak hedeflerimiz var. AB ve iki ülke ilişkileri konusunda benzer görüşlere sahibiz.

'MOLDOVA BİZE ZARAR VEREN ÖRGÜTLERİN ARKASINDA OLMADI, OLMAYACAK'

  • FETÖ'yle mücadelemiz hukuk içerisinde devam ediyor. Yurtdışındaki faaliyetler konusunda da ülkelerle çalışmalarımız sürüyor. Bu bağlamda sayın Başbakan ile de bu konuyu görüştük. Burada güvenlik birimlerinin karşılıklı çalışmasına ihtiyaç var. Bu konuda içişleri bakanlıkları çalışıyorlar. Moldova dost bir ülke olarak Türkiye'ye zarar verecek örgütlerin arkasında olmayacaktır.
  • FETÖ konusunu Sayın Babakanla görüştük. Ben şuna eminim ki Moldova dost bir ülke olarak Türkiye'ye zarar verecek hiçbir örgütün arkasında olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

'İSİMLER ÜZERİNDEN YORUM YAPMAK YANLIŞ OLUR'

  • (Kadir Topbaş'ın damadının tahliyesi hakkında soru üzerine) Tahliyeler, gözaltılar oluyor. Biz suçluları tespit edip adalete teslim ettikten sonra bizim alanımız orada duruyor. Yargının alanı başlıyor. İsimler üzerinden yorum yapmak yanlış olur. Önemli olan bu mağduriyeti yaşayan insanların yüreğini ferahlatacaktır kararın bir an önce çıkmasıdır.

 

Moldova Başbakanı Filip ise şunları kaydetti:

  • Moldova, darbe girşişimini hemen kınamıştır ve Türkiye'de gerçekleştirilen terör saldırılarını da kınıyoruz.
  • Bugünkü görüşmemizde güvenlik konularını da ele aldık. Moldova Cumhuriyeti halihazırda mevcut kanunlar aracılığıyla, eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Bizler söz konusu mevzuat ve kanunlara göre hareket etmek durumundayız. Sıkıntı olması durumunda sizlerden bilgi bekliyoruz. Güvenlik birimleriyle görüşüp ortak çalışma yürütebiliriz.

 

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала