Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Demirtaş: 2019 için şimdiden isimler üzerinde spekülatif tartışmalar yapmak doğru değil

© AP Photo / Petros GiannakourisSelahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Edirne Cezaevi’nden referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan HDP Eş Başkanı Demirtaş, toplumun evetçiler ve hayırcılar olarak iki ayrı kamp şeklinde değerlendirilmesini yanlış ve tehlikeli gördüğünü belirtti. Demirtaş, “2019 için şimdiden isimler üzerinde spekülatif tartışmalar yapmak doğru değil. Doğru olan ilkeleri tartışmaktır” dedi.

HDP - Sputnik Türkiye
HDP AYM'ye başvurdu
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 16 Nisan referandum sonuçlarına ilişkin mesajı HDP Genel Merkezi tarafından kamuoyuna duyuruldu. Demirtaş, mesajında 16 Nisan'da gerçekleşen referandum sonrasında barış ve özgürlük umudunun güçlendiğini görmekten sevinç duyduğunu belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

‘İKİ AYRI KAMP ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ YANLIŞ VE TEHLİKELİ'

"Ancak toplumun evetçiler ve hayırcılar olarak iki ayrı kamp şeklinde değerlendirilmesini yanlış ve tehlikeli görüyorum. Hele hele evet diyen seçmen kitlesinin demokrasi karşıtı ya da demokrasi düşmanı olarak ifade edilmesi siyasi körlükten ve halkı aşağılamaktan başka bir şey değildir.

‘DEMOKRASİ BLOĞUNU SADECE HAYIRCILAR OLARAK İLAN ETMEK…'

Hayır diyenlerin de evet diyenlerin de önemli bir kısmı demokrasiye ve özgürlüklere hasret kalmış halkın bizatihi kendisidir. Bu nedenle demokrasi bloğunu sadece hayırcılar olarak ifade etmek, toplumun geri kalan yarısını haksızca itham etmektir.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir TBMM'de basın toplantısı düzenledi. - Sputnik Türkiye
HDP'li Baydemir: YSK'nın reddinin ardından AYM ve AİHM'e de başvuracağız
‘2019'A KADAR BİRÇOK SİYASİ PARAMETREDE DEĞİŞİKLİKLER OLACAKTIR'

Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. Siyaset kurumu buna açık olmak zorundadır. Hep ifade edildiği gibi siyasette yirmi dört saat bile uzun zamandır. 2019'a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacaktır."

İlkesel duruşlarını korumakla birlikte demokratik çözümler adına ilkesel ittifaklara açık olacaklarını kaydeden Demirtaş, "Ama 2019 için şimdiden isimler üzerinde spekülatif tartışmalar yapmak doğru değildir. Doğru olan şey isimleri değil ilkeleri tartışmaktır. Evet oyu vermiş seçmenlerin kaygılarını, beklentilerini ve isteklerini anlamaya çalışmadan demokrasi bloğu oluşturmaya çalışmak eksik ve yetersiz kalacaktır. Önemli olan hayır ve evet diyenleri düşmanlaştırmadan, karşıtlaştırmadan, her iki kesimin ortaklaşmasını sağlayacak ilkeler oluşturabilmektir" dedi.

‘HALKI HİÇ KİMSE KENDİ SİYASİ MALI OLARAK GÖREMEZ'

HDP Eş Başkanı Demirtaş, demokratikleşmeye ve temel özgürlük ilkelerine, toplumsal barış perspektifine sahip olabilecek çalışmalara açık olacaklarını da belirterek, bu çalışmaların evet içinden de hayır içinden de olabileceğini söyledi. Demirtaş, halkı hiç kimsenin kendi siyasi malı gibi göremeyeceğini, hiç kimsenin ilkesiz uzlaşmaları halka dayatamayacağını kaydetti.

YSK Başkanı Sadi Güven - Sputnik Türkiye
HDP’den YSK Başkanı Güven hakkında suç duyurusu
‘SONUÇLARDAN HDP OLARAK DEMOKRASİ ADINA DOĞRU DERSLER ÇIKARACAĞIZ'

HDP olarak her koşulda ilkelerini esas alacaklarını ifade eden Demirtaş, "Bu vesileyle referandumda hayır veya evet şeklinde görüş açıklayan bütün yurttaşlarımıza teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyor, referandum sonuçlarından HDP olarak demokrasi adına doğru dersler çıkaracağımızdan kuşkunuz olmasın diyor, sizleri saygı ile selamlıyorum" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала